Nicole Guedj ve projesi

Fransa eski bakanı Nicole Guedj, ‘Memoirs of the Righteous’ projesi kapsamında Fransız Uluslararası Dürüstlerin torunları ile yaşamları kurtarılan Yahudilerin torunlarını Kudüs’te, Holokost’u Anma Günü’nde buluşturdu

Nicole Guedj ve projesi

Avrupa ülkelerindeki birçok kişi geçmişlerini unutup geleceğe yönelmeyi arzu ediyorlar. İsrail’deki bazı Holokost kurtulanları geçmişin psikolojisinden kurtulmaya çalışıyorlar.

Oysa Tevrat’taki “zechor” (İbranice hatırla) emri bize unutmamayı salık veriyor. Öyle ise öğretmek, yeni nesillere aktarmak, bir görev oluyor. Bu doğrultuda Uluslararası Dürüstlerin (İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudi olmayıp Yahudilerin yaşamını kurtarmış kişiler) öykülerini aktarmayı hedefleyen sıra dışı bir girişimin temeli France-İsrael Foundation (Fransa-İsrail Vakfı) tarafından atıldı.

Fransa-İsrail Vakfı’nın Başkanı, Fransa’da eski bakan Nicole Guedj, ‘Memoirs of the Righteous,’ (Uluslararası Dürüstlerin Anıları) projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Nicole Guedj, Uluslararası Dürüstlerin torunlarını İsrail’e bir geziye çıkardı.

Nicole Guedj; “Fransa’da kahramanlar gibi hareket ederek Nazi barbarlığına karşı çıkanların anılarını canlı tutmak benim için bir görevdir” demekte.

Böylece yaşları 20 ile 35 arası 20 Fransız genci Kudüs’teki Holokostu Anma Günü törenine katıldılar.

Guedj; “Fransa’da sadece Nazilerle işbirlikçiler yoktu. Bu yüzden Uluslararası Dürüstlerin hatırasını da yaşatmak zorundayız” ifadesini kullandı.

Katıldıkları Holokostu Anma töreninin ardından Fransız gençler, büyük ebeveynleri Fransız Uluslararası Dürüstler tarafından kurtarılmış kişilerle ve İsrailli torunlarıyla bir araya geldiler.

Fransız gençlerden 28 yaşındaki Adeline Lelievre’in büyükannesi, 1941’de Berthe Badehi adlı 8 yaşındaki kız çocuğunu Lyon’da yaşayan ailesinin ricası üzerine Savoie Bölgesi’ndeki evinde gizlemeyi kabul etmişti. Berthe Badehi; “Üç yıl boyunca benimle ilgilendiler. Çocukluğumun en mutlu günleriydi. Onlar benim için hala ailem sayılırlar, Fransa’daki Hıristiyan ailem” derken bir yandan da şefkatle Adeline’in elini tutuyor.

Berthe Kudüs’te yaşıyor ve Yad Vaşem’de gönüllü olarak çalışıyor. Fakat zaman zaman düzenli bir şekilde Fransa’da Savoie Bölgesini ziyaret ediyor. Bu karşılaşmadan oldukça etkilenen Adeline; “Ailemle gurur duyuyorum. Bu öyküyü çocuklarıma ve torunlarıma aktaracağım. Biz gençler şanslıyız, çünkü yeni nesillere aktarma gücüne sahibiz” demekteydi.

Fransız televizyon ve radyo sunucusu Jean-Pierre Foucault ile eşi Evelyne, France-İsrael Foundation Başkanı Nicole Guedj ile Yad Vaşem’deki anma törenine katıldılar. Jean-Pierre Foucault, Uluslararası Dürüst Marcel Foucault’un ve onun Holokost Kurtulanı karısı Paula Foucault-Boyer’in oğlu. Jean-Pierre Foucault, Yad Vaşem’de babasının Uluslararası Dürüst olarak onurlandırıldığı bir törene katıldı.

Jerusalem Post

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın