Yarım yüzyıldan sonra yeniden Alman vatandaşı

Yarım yüzyıldan sonra yeniden Alman vatandaşı

İkinci Dünya Savaşı’nda kamplara gönderilen Berlin doğumlu Holokost kurtulanı yarım yüzyıl aradan sonra yeniden Alman vatandaşlığını aldı.

ABD’de yaşayan Margot Friedlaender, yeniden kazandığı Alman vatandaşlığı kimliğini İçişleri Bakanı Ehrhart Koerting’in elinden aldı. Bakan Koerting; “Bu kadar acı çekmesine rağmen Margot Friedlaender’in Alman vatandaşlığını kabul etmesi bizim için büyük bir onur” açıklamasını yaptı.

Friedlaender’in annesi ve erkek kardeşi Naziler tarafından yakalanınca kaçmaya çalışmış, başarılı olamamışlardı. Gönderildikleri Auschwitz’de öldürüldüler. 15 ay kadar saklanan Friedlaender yakalanınca şimdi Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Theresienstadt kampına gönderildi ve şans eseri hayatta kaldı. Savaş sonrasında evlenerek ABD’ye göç etti.

88 yaşındaki Holokost kurtulanı Berlin’e ilk kez 2004’te hükümetin davetlisi olarak döndü. Margot Friedlaender’in o seyahati New York’lu yönetmen Thomas Halacynski tarafından filme çekilerek “Don’t Call It Heimweh” adı altında bir belgesel oluşturuldu. Friedlaender ayrıca, Holokost dönemindeki kendi deneyimlerini kaleme aldığı otobiyografik kitap, “Try To Make Your Life” adıyla yayımlandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın