.

.

Ne Okuyalım?

İki saatiniz var mı? Öyleyse size o iki saatinizi değerlendirecek müthiş bir armağan öneriyorum! Uzun yıllar reklamcılık sektöründe görev alan, emekliliğinden sonra ise çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Ahmet Durul’un, Butik Yayınlar’dan piyasaya çıkan kitabı Kovadaki Okyanus iki saatte okunabilecek kadar kısa, ama çok değerli hayat dersleri ve benzersiz öğretiler sunacak kadar da derin. Yaşama sanatı üzerine yazılmış bu küçük kitabın basit ve masalsı anlatımının gerisinde, evrensel ve zamanla sınırlı olmayan, yoğun anlam ve bilgi yüklü, bir bilgelik hazinesi gizlenmiş. Bu hazineyi dolaşırken, bir bakıyorsunuz Doğu’dasınız, bir bakıyorsunuz Batı’dasınız. Bir an kendinizi manevi dünyada buluyorsunuz, ama çok geçmeden maddi dünyaya dönüyorsunuz. Fiziksel, duygusal ve ruhsal boyutlarda gidip, geliyorsunuz. Bu dolaşmalar sırasında, yol üzerinde, birçok tanıdık kişiyi görür gibi oluyorsunuz. Başucunuzdan ayıramayacaksınız. Fiyatı: 14 TL

Nereye Gidelim?

Proje danışmanlığını Yusuf Tuvi’nin üstlendiği, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ve Simurgphotos üyesi Birol Üzmez’in objektifine yansıyan, gerçek yoksulluk hikâyelerini anlatan Kortejo-Aile Evleri konulu fotoğraf sergisi 8 Nisan 2010 günü Schneidertempel Sanat Merkezi’nde açılıyor. 60 adet renkli fotoğrafın yer aldığı serginin teması İzmir’e özel bir yaşam biçimi: Musevi aile evleri (kortejo). 500 yıldan sonra bu evler artık yoksul İzmirli ailelerin, kimsesizlerin sığınağı oldu. İspanya’dan göç eden Yahudilerin birbirine omuz vererek bir arada yaşadıkları kortejolar, şimdilerde hayata tutunmak için dört duvardan güç alan yoksul ailelerin, kimsesizlerin, yalnızların ve kaybolmuşların yeni mekânı. 500 yıllık bir tarihe tanıklık eden, Musevi aile evleri İzmir’e özel bir kültürel miras. Bugüne kadar her nedense göz ardı edilen, hakkında çok fazla şey bilmediğimiz bu önemli mekânlar Birol Üzmez’in objektifinde hayat buldu. Sergi 2 Mayıs 2010 tarihine kadar gezilebilecek.

Ne Dinleyelim?

Henüz erken diyeceksiniz, ama biletleri geçen hafta satışa çıktı bile! Üç Grammy Ödüllü usta müzisyen ve aktör Harry Connick Jr. 18 Mayıs Salı akşamı Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde hayranlarıyla buluşacak. Son yılların Frank Sinatra’sı olarak da tanınan yakışıklı sanatçıya sahnede yaylılar ve nefesli enstrümanların bulunduğu 16 kişilik orkestra eşlik edecek. Harry Connick Jr., İstanbul konserinde, 2009 yılının Aralık ayında çıkardığı yepyeni albümü Your Songs’dan şarkıların yanı sıra, ‘And I Love Her’, ‘Can’t Help Falling in Love’, ‘Just The Way You Are’ gibi pop klasiklerini ve ‘The Way You Look Tonight’, ‘Smile’, ‘Mona Lisa’ gibi tanınmış caz standartlarını da yorumlayacak.

Ne İzleyelim?

Uluslararası üne sahip bandoneon üstadı Daniel Binelli ile birlikte Buneos Aires ruhunu tüm dünyaya taşıyan Claudio Hoffmann’ın artistik direktörlüğünde Tango Metropolis Buenos Aires’in kozmopolit sokaklarının aşk hikâyelerini renkli karakterlerle anlatan yenilikçi bir Tango müzikali... Tangoyu efsaneleştiren enstrüman, bandoneon yeni müzikal formlara ve koreografilere eşlik ederken, geleneksel repertuar, farklı bir tiyatro zenginliği ve dinamizmle Arjantin sokaklarını sahneye taşıyor. Daniel Binelli’nin müzik direktörlüğünde Buenos Aires Uluslararası Tango Festivali’nde başlayan ekip, eleştirmenler tarafından ‘kusursuz bir tango topluluğu’ olarak tanımlanıyor. Tango Metropolis 21-22 Mayıs tarihlerinde Arjantin’in kokusunu İş Sanat’ın sezon finaline getiriyor olacak. Bilet fiyatları 45 ile 70 TL arasında.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın