Hintli sinema starlarının bazılarının, yüzyıllardır Hindistan’da yaşayan ve kökenleri Bağdatlı Yahudi ailelere dayanan kişiler oldukları belirtiliyor

" />

Bollywood sinemasında Yahudi kadını

Hintli sinema starlarının bazılarının, yüzyıllardır Hindistan’da yaşayan ve kökenleri Bağdatlı Yahudi ailelere dayanan kişiler oldukları belirtiliyor

Bollywood sinemasında Yahudi kadını

Bombay’den Bangalore’a sinema seyircileri Hindistan sinemasının altın çağında Sulochana adlı artistin hayranıydı. O dönemde hiç kimse Sulochana’nın Yahudi olduğunu ve asıl adının Ruby Myers olduğunu bilmiyordu.

Oysa 1920 ve 1930’lu yıllarda Hindistan beyaz perdesinin tek Yahudi starı Ruby Myers değildi. Rose Ezra ile Farhat Ezekiel Nadira, Bollywood’da diğer Yahudi yıldızlarla birlikte rol alıyorlardı. Onlar ataları yüzyıllar önce Hindistan’a yerleşmiş Bağdatlı Yahudi ailelerinin neslinden gelen kişilerdi.

Belgesel sinemacı Eric Molinsky’ye göre; o dönemlerde Hindu ve Müslüman kadınlara sinemada oynama izni verilmezken, Yahudi kadını artist olarak Hindistan sinemasında kariyer yapabiliyordu. Çeşitli rolleri canlandıran Yahudi artistler arasında Nadira ‘kötü kız’ rollerine çıkarken güçlü bir kişilik sergiliyordu.

Bollywood’un Yahudi kadın yıldızlarının çoğu 1920-1930’lu yıllarda şöhretlerinin zirvesine ulaştılar. Bir kısmı da tüm hayatları boyunca sinemada oynamaya devam etti. Örneğin Sulochana, ölümünden üç yıl önceye dek film çevirmiş, son olarak 1980 yılında bir filmde rol almıştı. Kısaca Nadira olarak tanınan Farhat Ezekiel Nadira da Bağdatlı bir Yahudi ailesinden geliyordu. 1960-1970’lerde Hindistan sinemasının önemli oyuncularından biri oldu. 2006 yılında yaşamını yitiren Nadira’nın iki erkek kardeşinden biri İsrail, diğeri ise ABD’de yaşıyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın