Avrupa Yahudi medyasının geçtiğimiz hafta Brüksel’de gerçekleşen ilk konferansında, Yahudi basınının yazı işleri sorumluları etkin ve dünyaya açık bir yayın sürdürmenin yanı sıra, Yahudi değerlerinin korunmasının önemini vurguladılar

" />

Yahudi yayınlarında özgünlük mücadelesi

Avrupa Yahudi medyasının geçtiğimiz hafta Brüksel’de gerçekleşen ilk konferansında, Yahudi basınının yazı işleri sorumluları etkin ve dünyaya açık bir yayın sürdürmenin yanı sıra, Yahudi değerlerinin korunmasının önemini vurguladılar

Yahudi yayınlarında özgünlük mücadelesi

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen, “Jewish Media in Europe, Challenges & Opportunities” adlı bir günlük konferansa, AB basın yetkilileri, medya ileri gelenleri, Yahudi toplum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. İlk kez düzenlenen konferansta, AB’deki gelişmeler, antisemitizm, Yahudilerin Avrupa’daki gelecekleri, genel basınla ilişkiler, İsrail’e ilişkin haberlerin yansıtılış biçimi gibi konular Avrupa’daki Yahudi medyasının ortak çıkarları doğrultusunda masaya yatırıldı.

Ayrıca Almanya, İngiltere, Rusya, İtalya, Danimarka, Belçika ve Gürcistan gibi Avrupa’daki Yahudi toplumlarının yayın organlarının durumu irdelendi.

Belli bir kesime ait gazeteciliğin küreselleşme sonucunda giderek çaptan düştüğünün vurgulanmasına karşın katılımcılardan biri; “Yahudi toplumlarının yaşadığı her yerde Yahudi medyasına gereksinim vardır” görüşünü ileri sürdü.

Eski Sovyetlerde Yahudi Toplumları Federasyonu’na(FJC) ait Lechaim’in Yayın Yönetmeni Ruben Vis, Hollanda Yahudi Cemaati sekreteri, İngiltere Bet-Din’inden Rav Yitchok Shochat, İsrail’in AB Basın Ataşesi Yoel Mester, Richard Freedman, Reuters’in Brüksel büro şefi Timothy Heritage, Danimarka’daki Goldberg dergisi yayın yönetmeni Susan Berndt, The Jewish Chronicle’den Miriam Shaviv, İtalya’dan Pagine Ebraiche yayın yönetmeni Guido Vitale, Gürcistan’ın Shalom gazetesinden Lev Samovsky, Belçika Regards gazetesinden Julien Klener, Wall Street Journal Avrupa’dan başyazar Modi Kreitman, Yediot Aharonot Londra yetkilisi Olivier Boruchovitch ve daha birçokları European Jewish Press (EJP) tarafından düzenlenen konferansa katıldılar.

Bünyesinde birçok AB kuruluşunu barındıran Brüksel kenti, bu özelliği nedeniyle dünyadaki çok çeşitli basın organlarını temsil eden muhabirin bulduğu kentlerden biri konumunda.

European Jewish Press yöneticisi Yossi Lempkowich; “EJP’nin düzenlediği bu konferansın amacı, bu türden bir etkinliği her yıl tekrarlanacak bir foruma dönüştürmek, Yahudi basınından gazeteciler ile genel medya kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirerek bu ortamda medyanın ve halkın yararına olacak konuları tartışmaya açmak” demekte.

Yaklaşık beş yıl kadar once kurulan European Jewish Press, Avrupa’daki Yahudilikle ilgili bilgi ve haberlerin dünyadaki okurlara duyurmayı hedefleyen profesyonel nitelikte bir oluşum.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın