Nazilerin en ünlü propaganda filminin başrol oyuncusunun nasıl faşizme alet olduğunu konu edinen ve gerçek bir öyküye dayanan “Jew Suess-Rise and Fall” adlı film, Berlin Film Festivali’nin en ilgi çeken filmlerinden biri oldu...

" />

Berlin’de Nazi propaganda filmi

Nazilerin en ünlü propaganda filminin başrol oyuncusunun nasıl faşizme alet olduğunu konu edinen ve gerçek bir öyküye dayanan “Jew Suess-Rise and Fall” adlı film, Berlin Film Festivali’nin en ilgi çeken filmlerinden biri oldu...

Berlin’de Nazi propaganda filmi

60. Berlin Film Festivali’nde Semih Kaplanoğlu’nun filmi “Bal” hem Altın Ayı’yı, hem de bağımsız jüri birincilik ödülünü kazandı. En İyi Yönetmen ödülü ise, “The Ghost Writer” filmi ile İsviçre’de göz hapsinde tutulan Roman Polanski’nin oldu.

Festivalde gösterilen Oscar Roehler’in “Jew Suess-Rise and Fall” adlı filmin oldukça ilginç bir konusu var. Oscar Roehler“Jew Suess-Rise and Fall” adlı filminde, propaganda bakanı Joseph Goebbels tarafından çekimi ısmarlanan dönemin en antisemit filminde rol alması önerilen fazla ünlü olmayan bir oyuncunun gerçek öyküsünü perdeye yansıtıyor.

Berlin’de bu yıl en çok merakla beklenen film olmasına karşın, konusu basında eleştirilere hedef oldu. Oldukça iddialı olan film Berlin Festivali’nde ödül alamadı.

2006’da “The Elementary Particles”adlı filmi en iyi oyuncu dalında Altın Ayı ödülüne layık görülen Oscar Roehler, tarihsel bir gerçeği ele aldığını ileri sürerek filminin savunmasını yaptı.

1940’da çekimi yapılan Nazi propaganda filmi, 18.yüzyılda Wuerttemberg Dükü’nün finans danışmanı olan Jud Suess adlı kişiyi konu edinen Joseph Oppenheimer’in öyküsüne dayanıyor. Oppenheimer’ın öyküsüne göre; halkı ağır vergilerle ezen Jud Suess, ihanet suçu ile 1738’de idam ediliyor.

Üçüncü Reich döneminde bu öykü yeniden gündeme geliyor, 1930’ların Avrupa’sında Yahudi ihaneti antisemit ve kaba stereotipler kullanılarak vurgulanıyor. 20 milyon kişinin seyrettiği bu filmin başarısı giderek artıyor. Mussolini’nin kurduğu Venedik Film Festivali’nde gösterilen “Jew Suess” filmi büyük ilgi görüyor, film daha sonra temerküz kamplarındaki nöbetçilere ve sınırlarda savaşan Alman askerlerine gösterilirken, filimde atılan Yahudi karşıtı sloganlara seyirci de bağıra çağıra katılıyor.

Yeni filmin konusu

İşte o propaganda filminin başrol oyuncusu Ferdinand Marian, çok sevdiği Yahudi bir kadınla evli olduğu halde, Naziler için bu filmde oynamayı kabul ediyor. Oscar Roehler’in filminde Ferdinand Marian rolünü Tobias Moretti, Yahudi kadın Anna rolünü de Martina Gedeck canlandırmakta.

Anna, kocası Marian’ın bu rolü kabul etmesinden oldukça rahatsız ama Goebbels’e hayır demek mümkün olmuyor. Oscar Roehler’in filminde oyuncu Ferdinand Marian’ın yaşamının nasıl alt üst olduğu, karısının ve Yahudi dostlarının temerküz kamplarına gönderilmelerini çaresizce nasıl izlediği anlatılıyor.

Gerçek hayatta, Marian’ın savaştan sonra filmlerde rol alması engellendi ve çıkarılan bir yasa ile 1945’ten beri bu filmin Almanya’da gösterilmesi yasaklandı.

“Jew Suess-Rise and Fall”, Berlin Fil Festivali’nin en iddialı filmlerinden biri oldu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın