Geçtiğimiz günlerde Yahudi dünyası iki tarihi buluşmaya tanıklık etti. İlk  buluşma, Holokost yıllarında birbirini kaybeden iki kardeşin 64 yıl sonra kavuşması, diğeri ise bir Holokost kurtulanının kendisini kurtaran aileyi 64 yıl sonra bulmasıydı

" />

64 Yıl aradan sonra gelen buluşma...

Geçtiğimiz günlerde Yahudi dünyası iki tarihi buluşmaya tanıklık etti. İlk  buluşma, Holokost yıllarında birbirini kaybeden iki kardeşin 64 yıl sonra kavuşması, diğeri ise bir Holokost kurtulanının kendisini kurtaran aileyi 64 yıl sonra bulmasıydı

64 Yıl aradan sonra gelen buluşma...

İkinci Dünya Savaşı son bulduğunda Nazilerin Yahudiliğe uyguladığı soykırımdan kurtulabilenlerin, ölüm kamplarından veya gizlendikleri yerlerden çıktıklarında ilk yaptıkları yakınlarını aramak oldu. Ama ne yazık ki, Nazi ölüm makinesinin çarklarından kurtulup bir yakınını bulabilenlerin sayısı çok azdı.

VİKTOR İLE LENA’NIN KAVUŞMASI

Viktor Bogdanovich savaş yıllarında ayrıldığı kız kardeşini bir daha göremeyeceğine inanmış fakat onu aramaktan da hiç vazgeçmemişti.

73 yaşındaki Viktor ile 85 yaşındaki ablası Lena, 64 yıllık bir ayrılıktan sonra Magen David Adom kuruluşunun çabaları sayesinde birbirlerine kavuştular. Ukrayna’nın Rostov kentinde yaşayan Bogdanovich Ailesi fertleri savaşın kasıp kavurduğu Rusya ve Doğu Avrupa’da ortaya çıkan kaosun girdabına kapılarak birbirlerinden koptular.

Viktor Bogdanovich, 1966 yılında ailesinin izini sürmek için Rusya Kızılhaç Araştırma Servisi’ne başvurduysa da hiçbir sonuç alamadı.

Bu sonuçsuz arayıştan 41 yıl sonra Viktor’un ablası Lena’nın Avustralya’da yaşayan kızı Liz Suda, annesinin ailesinin akıbetini öğrenmek üzere Alman Kızılhaç Merkez Araştırma Servisi’ne başvurdu. Aile ile ilgili kayıtlara rastlanmadıysa da, geçmişte Viktor adlı bir kişinin benzer bir araştırma başlattığına ilişkin bilgiler bulundu.

Liz Suda bu kişinin hiç tanımadığı dayısı olduğunu anladı ve Viktor’u aramaya koyuldu. O dönemde Moskova’ya taşınan Viktor’un yeni adresi bilinmiyordu.

Bu yıl Almanya’da gerçekleşen Kızılhaç Araştırma Servisleri uluslararası konferansında Bogdanovich Ailesi konusu gündeme geldi. Yerel araştırma ekibi, Rusya Kızılhaç Araştırma Servisi’nin işbirliğinde Viktor ve Lena’nın Yahudi oldukları gerçeğinden yola çıkarak İsrail’deki Magen David Adom ilk yardım kuruluşuna başvurdu. Magen David Adom’un gönüllü çalışanlarından Suzan Adel ile Eli Starik birkaç gün içinde Moskova’da Viktor’un oğlunun izini buldular.

Ona halası Lena’nın hayatta ve kardeşi Viktor’u aramakta olduğu haberi verildi. Bu bilgi kısa zamanda Viktor’a ulaştı.

Lena ile Viktor geçtiğimiz ay ilişkiye girdiler ve 64 yıllık çok uzun bir ayrılıktan sonra geçen hafta Avustralya’nın Northcote kentinde birbirlerine kavuştular. Bu duygusal buluşmanın verdiği mutlulukla Lena şöyle demekteydi: “Bizim öykümüz o dönemde birçok ailenin tipik yaşam öyküsüne benzer. Ancak bu bizim özgün öykümüzdür.”

 KURTULAN VE KURTARANI

Geçtiğimiz günlerde bir Holokost Kurtulanı ve Polonya’da onu Nazilerden gizleyerek hayatını kurtaran ailenin oğlu 64 yıl sonra yeniden bir araya geldi. 81 yaşındaki Joseph Bonder ile 82 yaşındaki Bronislaw Firuta 25 Kasım günü New York’ta birbirlerine kavuştular.

Bronislaw Firuta’nın ailesi 1942 ile 1944 yılları arasında Joseph Bonder ile ablasını ahırlarında gizlediler. Ahırdaki hayvanlar arasında yaşayan iki kardeş Firuta Ailesi’nin onları gizleyip doyurmaları sayesinde hayatta kalabildiler.  Kendi yaşamlarını tehlikeye atma pahasına Holokost’ta Yahudileri ölümden kurtarmış kişileri onurlandıran bir kuruluş, Polonya Faszczowka’da yaşayan Bronislaw Firuta’yı New York’a getirtti. Joseph Bonder ise Polonya’dan kaçtığı 1944 yılından beri ABD’de yaşıyor.

Bütün ailesi Bergen-Belsen temerküz kampında öldürülen Joseph Bonder, Firuta ile savaştan sonra ilk kez 1960 yılında ilişki kurdu. Joseph Bonder’in girişimi ile 2006 yılında Bronislaw Firuta ve ailesi İsrail’deki Yad Vaşem Holokost Merkezi tarafından Uluslararası Dürüst payesi ile onurlandırıldı. Bu paye ile onurlandırılan kişilere maddi yardımda da bulunuluyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın