Ağa Takılanlar

Haftanın linkleri
Türk halkı, İsrail konusunda kandırılıyor mu? – Rafael Sadi
http://skyturk.net/turk-halki-israil-konusunda-kandiriliyor-mu/

Afganistan’da bir ‘garip’ Yahudi 
http://www.aksiyon.com.tr/detaylar.do?load=detay&link=25512

Haftanın şiiri

İBRANİ ÜÇLÜSÜ

En güzel Sulamlıların
kutsal Yahud korusunun çiçeği

kokundan yayılır ve yeniden doğar
tapınak kaynak ve defne
ve senden gelip benden uyanan
ritmin dansın şehvetin
çünkü dudağın yansıtmakta
kana bulanmış altın tepsisi Salome’nin.

Arif DİNO
http://www.cs.rpi.edu/~sibel/poetry/poems/arif_dino/ibrani_uclusu.html

Haftanın yankıları
 İSRAİL PARASIZLIK NEDENİYLE BARIŞA EVET DİYECEK
2030 yılında işgal altındaki Filistin toprakları ile Doğu Kudüs’ün maliyeti İsrail bütçesinin yüzde 50’sine ulaşacak. Bu veriler bize İsrail’in sürdürülemez bir kamu maliyesi olduğunu gösteriyor. Peki, İsrail bu durumda ne yapacak? İşgal nedeniyle İsrail’in ülke içi ve ülke dışı kaynaklardan elde ettiği gelirleri azalıyor. İşgal masrafları sürekli artıyor. Ekonomik bir mucize olmadığı takdirde İsrail’in işgali sürdürmesi mümkün değil. Çünkü İsrail’in bütçesi işgalin uzun süre devamına izin vermiyor. O halde İsrail parasızlık nedeniyle barışa evet diyecek. Anti-Siyonist lobi grupları da zaten ekonomik nedenlerle epeydir barış istiyorlar. O halde Ortadoğu’da barış yakın diyebiliriz.
Süleyman Yaşar
http://taraf.com.tr/makale/8570.htm

 “BİBİ”NİN NİYETİ
Aslında Türkiye’nin İsrail ile -örneğin, halen iyi veya normal ilişkilerin kurulmasına çalışılan Yunanistan veya Ermenistan gibi komşu ülkelerle olduğu gibi- direkt ikili sorunları yoktur. Ancak Filistin meselesi ve özellikle Gazze’deki durum, bu ilişkilerde belirleyici bir etken haline gelmektedir. Görünüşe göre Ankara şimdi İsrail ile ilişkilerinde böyle bir ilinti kurmaktadır. Böyle bir politikanın Netanyahu hükümetinin Gazze ve genelde Filistin meselesindeki katı tutumunu ne kadar değiştirebileceği sorulabilir. “Bibi”nin (Obama’nın baskılarına rağmen bile) böyle bir niyeti olmadığı görülüyor. Eğer Türk-İsrail ilişkilerinin tekrar hareketlenmesi, fiilen Filistin sorunundaki gelişmelere bağlı tutulacaksa, bunun ne bu ilişkilere ne de Arap-İsrail anlaşmazlıklarının çözümüne yararı olur.
Sami Kohen
http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1165669&AuthorID=58&Date=24.11.2009&b=Buzlar%20nasil%20

HAMAS’A BUNCA YATIRIM NEDEN YAPILDI?
Eğer Türkiye’nin Hamas’a verdiği muazzam desteğe rağmen Şalit’in serbest kalması müzakeresinde Türkler değil Almanlar rol oynuyorsa 2006 yılından beri Hamas’a bunca yatırım neden yapıldı?
Soli Özel
http://www.haberturk.com/HTYazi.aspx?ID=6061

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın