Plaj Futbolu ve Futsal

Gündem transfer piyasasıyla çalkalanırken, herkes aynı konuları konuşurken insanın farklı bir noktada kafa dağıtması her zaman iyi geliyor. Ülkemizin en çok ilgi çeken sporu geçmişten bugüne olduğu gibi hâlâ futbol...

Plaj Futbolu ve Futsal

Futbol olmasına futbol ama bu spor sadece en çok göz önünde olan şekliyle, yani çim saha üzerinde oynanan bir oyun değil. Dünya artık diğer kategorilerdeki futbol piyasalarına da çok ciddi yatırımlar yapıyor. Ülkemizde henüz Avrupa düzeylerinde bir önem taşımasa da, her olay gibi bizde de zamanı gelince (meçhul) gazetelerde manşet olmaya başlayacak diye umuyorum. Bu kategoriler neler peki? Mesela Plaj Futbolu bunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kaçımız İspanya’da düzenlenen Dünya Kupası Avrupa elemelerinde Plaj Futbolu Milli Takımımızı takip etti? Medya bunu ne kadar ön plana çıkardı? Bunlar bir kenara, biz gelelim bu alanda ne durumda olduğumuza. Yaz aylarının gelmesiyle plaj futbolu tekrar moda oldu. Ne kadar beşinci altıncı plana atsak bile Milli Takımı’mız bizi bu turnuvalarda iyi bir şekilde temsil ediyor diyebilirim. Geçen sene olan Challenge Cup Netanya Kupası sonucunda Türkiye üçüncü olarak büyük başarı gösterdi. Bu sene de İspanya’da olan turnuvada Dünya Kupası Avrupa elemelerinde Plaj Futbolu Milli Takımımızın da mücadele ettiği E grubunu Fransa birinci sırada tamamlarken, Milli Takımımız grubunu ikinci olarak bitirerek 16 takımlı bir üst tura çıkmayı başardı. Bu maçların bir özelliği mahalle maçı diye tabir ettiğimiz bol gollü karşılaşmalara benzer sonuçların karşımıza çıkıyor olması. Fakat futbolun gol demek olduğunu hesaba katarsak, bundan şikâyet edenin olmadığını tahmin etmemiz zor olmaz. Örneğin; geçen sene üçüncü olduğumuz Netanya Kupası’nda galip geldiğimiz maçların yanı sıra 11-4’lük İsrail mağlubiyeti gözlerden kaçmadı. Bu yaz oynanan elemelerde de benzer maçlar meydana geldi. 7-5’lik Yunanistan galibiyeti, 9-3’lük Fransa mağlubiyeti gibi… Sonuç olarak E grubunu ikinci sırada tamamlayıp 16 takımlı bir üst tura çıkan takımımız İsviçre’ye Castellon Beach Stadı’nda oynanan karşılaşmada 7-2 yenilerek turnuvaya veda etti. Plaj Futbolu Milli Takımımız, son maçında turnuvadan çekilmesi nedeniyle Slovakya maçında 3-0 hükmen galip sayılması dikkat çekti. Bu ilginç sporla daha fazla ilgileneceğinizi umarak bir diğer prestiji yükselen alana geçmek istiyorum.

Futsal bu kategorilerdeki en önemli yere sahip alanlardan biri. Hızla büyüyen bu sektör için çok büyük miktarlarda yatırımlar ülkemizde de yapılmakta. Bu spor da görsel olarak tam bir şölen vermekte ve çim sahalarda yeterince göremediğimiz güzellikleri bizlere göstermektedir. Bu alanda yetişip daha sonra çim sahalarda “Dünya yıldızı” olarak lanse edilen birçok oyuncu var. (Ronaldinho) Milli takımımız da Futsal’da boy göstermekte ve başarılı olmaktadır. Türk Milli Futsal Takımı Teknik Direktörü Ömer Kaner yönetimindeki Futsal A Milli Takımımız, 18-22 Şubat 2009 tarihleri arasında İsrail’de oynanan UEFA Futsal Avrupa Şampiyonası Ön Eleme Turu müsabakalarını tamamladı. Futsal A Milli Takımımız, İsrail’de düzenlenen 2010 Avrupa Şampiyonası ön elemeleri D Grubu’ndaki ilk maçında İsrail ile 1-1 berabere kaldı. Teknik Direktör Ömer Kaner yönetimindeki Millilerimiz, İsrail’in Ramat Gan şehrindeki Neve Marom Hall Salonu’nda oynanan karşılaşmadan 1 puanla ayrıldı. D Grubu’ndaki ikinci maçında Finlandiya’ya 2-0 mağlup olmuştur. Ay yıldızlı takımımız üçüncü ve son maçında Karadağ’a 4-1 yenilerek, yükselme grubuna katılma şansını kaybetti. Millilerimizin grubunda oynanan diğer maçta Finlandiya, İsrail’e 3-2 yenilmesine rağmen grubu lider tamamladı. Karadağ grubu 2. olarak tamamlarken, İsrail üçüncü, Türkiye ise dördüncü oldu. Milli Takımımızın mücadele ettiği D Grubu’nu lider olarak tamamlayan Finlandiya ve ikinci sırada yer alan Karadağ tüm gruplar arasında ilk iki sıradaki takımdan biri olarak yükselme grubuna çıkmaya hak kazandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın