Patrick Desbois’ya doktor unvanı

İsrail’deki Bar İlan Üniversitesi, Holokost inkarcılığına karşı mücadele veren, Holokost döneminde Ukrayna’da Yahudilerin vurularak kitlesel katliamları sonrasında atıldıkları toplu mezarlar konusunda araştırmalar yapan Peder Patrick Desbois’yı onursal doktor unvanı ile onurlandırdı

Patrick Desbois’ya doktor unvanı

Peder Patrick Desbois, Limmud Kültür Festivali kapsamında geçtiğimiz yıl İstanbul’a gelmiş Perspektif sayfamızın editörlerinden Marsel Russo kendisi ile gazetemiz için geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmişti.

Ukrayna’nın çeşitli köy ve kasabalarını dolaşarak yaptığı araştırmalarda Babi Yar benzeri, birçok kitlesel katliamı ve mezarı ortaya çıkaran Peder Patrick Desbois aslen Fransız olup, aynı zamanda Hıristiyan-Yahudi ilişkilerinde Vatikan’ın danışmanı olarak görev yapmakta. Geçtiğimiz hafta Papa’nın Ortadoğu ziyaretinde kendisine refakat eden Peder Patrick Desbois, İsrail’de bulunduğu sırada Bar İlan Üniversitesi tarafından onursal doktor unvanı ile onurlandırdı. İsrail televizyonu 10. kanalı kendisi ile bir söyleşi yaptı. Peder Desbois bu söyleşide kendisine yöneltilen soruları Fransız aksanı ile mükemmel bir İbranice ile yanıtladı.

Peder Desbois; Yahudi ulusu için yapmakta olduğu insani çalışma, Holokost inkarcılığına karşı verdiği yoğun mücadele, Holokost kurbanlarının anımsanması ve dinler arası diyalogun oluşması yönünde harcadığı çaba nedeniyle onurlandırılmaya layık görüldü.

Peder Desbois’nın başkanlığını yaptığı Yahad-In Unum kuruluşu, İkinci Dünya Savaşı’nda küçük Yahudi toplumlarının nasıl yok edildiğine ilişkin bilgi topluyor. Ekibi ile yaptığı bu çalışmalar sonucunda Peder Desbois bugüne dek Ukrayna ve Belarusya’da öldürülen Yahudilere ait 800’den fazla kitlesel mezarı ortaya çıkardı.

Yaptığı özverili çalışmayı “sosyal ve dini” bir görev olarak tanımlayan Peder Patrick Desbois, Şalom’ verdiği söyleşide şöyle diyordu:  “Cinayetleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Toplu mezarları ortaya çıkarıyoruz. Bir tür kriminolojik araştırma bizimkisi. Cesetleri buluyoruz. Balistik incelemeler yapıyoruz. Kaç kişi öldürülmüş, kimler tarafından öldürülmüşler, bunlar kimlerdir ? Buna bakıyoruz. Şoa kurbanlarının mezarlarının saygı görmesine hassasiyet gösteriyoruz. Onları yeniden düzenliyoruz. Zarar görmemeleri için azami gayreti gösteriyoruz.  Bir Yahudi mezarı olduğu için Magen David ile donatıyoruz. Bir haham çağırıp ölüler için Kadiş okutuyoruz. Onların buna hakları var.”

Babi Yar’ın Ukrayna’daki kitlesel katliamların simgesine dönüştüğüne değinen Peder Desbois; “Babi Yar Kiev yakınlarında bir tepe… Burada Kiev Yahudileri katledildi. 3 günde 30.000 kişiyi aşan Yahudi burada öldürüldü. Ancak bilinmelidir ki Ukrayna’da benzer birçok köy ve toplu mezar vardır. Bu köylerin hemen hepsinde var olan Yahudi nüfusunun neredeyse tamamı öldürülmüştür. Bazı yerleşimlerde katledilenlerin sayısı Babi Yar’da öldürülenlerden çok daha fazladır. Ukrayna’da 1.5 milyon Yahudi’nin öldürüldüğünü tahmin ediyorum” demekte.

Peder Patrick Desbois bir kitap yazdı. “The Holocaust by Bullets” adlı kitapta bu çalışmaları neden yaptığını anlatıyor ve bir çalışma planı ortaya koyuyor. Bu kitap İngilizce, Almanca ve İtalyanca yayınlandı. Daha sonra fotoğraf koleksiyonu üzerinden bir katalog çalışması yaptı. Bu katalogu köylerde görüştüğü kişilerin tanıklıklarını da içeren CD’ler ile destekledi. Bunun yanısıra kuruluşun internet sitesinde bazı bilgi ve tanıklıklara yer veriliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın