Avrupa takımlarının hangisi “Şampi”de?

Tüm dünyada futbol serüvenlerinin sonuna yaklaşırken kimileri şampiyonluklarını ilan etti, kimileri hala “Şampi”de, kimileri düştü, kimileri “düşmek üzereyim”de… Küçük bir Avrupa turuyla kabuğumuzdan çıkalım

Avrupa takımlarının hangisi “Şampi”de?

İSPANYA

La Liga’da liglerin 36. haftası oynanırken ligde hangi kulübün ne yöne gittiği belli oldu. Barcelona son hafta Real Madrid’in Villareal’e yenilmesiyle şampiyonluğunu kutladı. Bu sene tüm dünya otoritelerinin kabul ettiği modern çağın en güzel futbolunu oynayan takım olan Barça, Real ile farkını sekize çıkararak gelecek sezonda başarılar diledi. Barcelona Teknik Direktörü Guardiola, kendi takımıyla ilgili bir açıklama yaptı ve takımın başında kendisi olmasa da bu kadronun, bu başarıları elde edeceğinden emin olduğunu ifade etti. Aragones’in geçen sene İspanya’yı şampiyon yapışı sonrası İspanyol Teknik Adamı göklere çıkaran dünya medyası umarım tecrübelenmiştir. Öte yandan yıldızlar karması Real Madrid’de başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılan Peres’in görevi üstlendiği takdirde Arsene Wenger’i takımın teknik patronu yapma isteği gündemdeki alıcılığını koruyor. Ligin zirvesini üçüncü sıradan geçen sezon yakından tanıdığımız, bu sene ise pek kontağa geçemediğimiz Sevilla takımı takip ediyor. Bu yarışın alt bloğu da oldukça ateşli geçiyor. On ikinci sıradaki Racing Santander dâhil son sıradaki dokuz takımın da kümede kalma mücadelesi devam ediyor.  Recreativo Huelva’nın düşmesi matematiksel olarak kesinleşmese de gelecek sezonu görmesi oldukça zor gözüküyor.

 

İNGİLTERE

Dünyanın en prestijli ligi Premier Lig’de ilk üç sıra belli oldu; Manchester United, Liverpool ve Chelsea’nin önünde ligi lider bitirmeyi garantiledi. Üst üste üçüncü kez ipi göğüsleyen Ferguson’un takımı bunu alışkanlık haline getirmiş gibi gözüküyor. Arka arkaya gelen şampiyonluklar sonrası üst düzey çekişmesiyle tanınan Premier Lig sevenleri bu yargıda ikileme düşmüş gözüküyor. Ferguson ise rekorlarına devam ederken dünyanın en saygın teknik direktörlerinin kıskançlıklarıyla gülümsüyor. Arsene Wenger ile birbirlerine olan nefreti bir yana Benitez ile olan atışması gündeme damgasını vurdu. Benitez’in şampiyonluk ile ilgili düşüncelerini soran bir gazeteciye “İyi iş çıkardıklarını söylemekle yetinmeyi tercih ederim. Normal şartlarda nazik olmalı ve menajere saygı duymalıyız. Ancak sezon boyunca yaşanan bazı şeyler benim hoşuma gitmedi. Manchester United takımını kutlarım. Ama daha fazlasını söylememi de benden beklemeyin” demesi dikkat çekti. Sezon ortasında da atışan ikiliden Sir Alex Ferguson, Benitez’in Manchester United’ın İngiltere Futbol Federasyonu’nca kollandığını savunduğunu iddia etmesi üzerine Benitez’i “kibirlilik” ile tanımlamıştı. Diğer yandan bu ikili atışa dursun alt sıralar belli olmaya başladı. West Bromwich’in küme düşmesi kesinleşirken, transferine kesin gözüyle bakılan Tuncay Şanlı’nın takımı Middlesbrough’nun ligde tutunması mucizelere kaldı.

 

FRANSA

Fransa’da son yedi yılın şampiyonu Lyon tahtından olmasını geçen haftaya kadar ligi domine eden Marsilya’ya patlayarak ödetti. Fransa’nın en çok seyirci kitlesine sahip kulübü Marsilya, ligin bitimine iki hafta kala kendi sahasında Lyon’a karşı aldığı 3-1’lik mağlubiyetle şampiyonluğu Bordeaux’ya bıraktı. Bordeaux’nun Le Mans’ı evinde 3-2’yle geçmesi kentte büyük sevinç yaşattı. On yaşından küçüklerin Borbeaux’yu şampiyon göremediğini düşünürsek bu sene onlar için yeniliklerle dolu bir yıl gibi gözüküyor. Şampiyonluk yolundaki bir diğer ekip Paris St Germain evinde Auxerre’e kaybederek bu iddiasından çok uzaklaştı. Galatasaray eski Teknik Direktörü, şimdiki Marsilya Teknik patronu Eric Gerets, Lyon maçı öncesi (henüz liderken) “Çalıştığım ülkelerde ben de benzer polemiklerle karşılaştım. Şimdi bulunduğum noktada rakiplerimizin maçlarını düşünme lüksüne sahip değiliz. En ufak hatanın büyük sıkıntılar doğuracağı bir döneme girdik. Nasıl ki kötü hakemler varsa, kötü teknik direktör ve oyuncular da var” diyerek maçlara konsantre olmaya çağırı yaptı. Ligin dibi de en az bu kadar heyecanlı geçerken Le Havre lige havlu atan tek takım unvanını koruyor. Son iki haftaya girilirken Socheaux ve Nantes, Bermuda Üçgeni’nin içinde yer alan diğer iki takım. Bu takımların kümede kalma şansları devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın