Bir kez daha Hesed Le Avraam Sinagogu’ndaydık

Pesah Bayramı’nın ikinci günü başlayıp Şavuot Bayramı’nın gelişi ile biten 49 günlük Omer döneminin 33. gününde kutlanan Lag Baomer bu yıl da geleneksel olarak Sirkeci Hesed Le Avraam Sinagogu’nda kutlandı

Bir kez daha Hesed Le Avraam Sinagogu’ndaydık

İsrail ve Diaspora’da yaşayan tüm Yahudi cemaatlerinde olduğu gibi ülkemizde de bugünü hatırlamak için her yıl olduğu gibi bu yıl da Sirkeci Hesed Le Avraam Sinagogu’nda bir tören düzenlendi. Bayram kutlamasında Hahambaşı Rav İsak Haleva, , Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Aşkenaz Cemaati Başkanı Av. Binyamin Poluman, İtalyan Cemaati Başkanı Nissim Behar, Neve Şalom Vakfı Başkanı Jozef Nassi, Kurumlar Başkanı Mois Kohen  başta olmak üzere Hahambaşılık müşavirleri, sinagog vakıf başkanları ve dindaşlar hazır bulundu. Minha duasının Hazan Natan Siliki tarafından  okunmasından sonra Sirkeci Hesed Le Avraam Sinagogu Vakfı Başkanı Yusuf Reyna yaptığı açılış konuşmasında, Sirkeci Sinagogu’nun 100 yılı aşan tarihinden söz ederken özellikle bu yıl katılımın az olmasına değinerek  tarihte bayram kutlamalarında kalabalığın sokaklara taştığını aktardı.

Yahudi dini tarihine göre 19 yy. önce yaşamış olan Rabi Akiva’nın öğrencileri Omer ayında yaşamlarını yitirirler, ancak bu ani ölümler 32. gün mucizevî bir şekilde son bulur. Lag Baomer aynı zamanda Zohar’ın yazarı Rabi Şimon Bar Yohay’ın ölüm günüdür. Rabi Şimon Bar Yohay’ın verdiği bilgilerle, dindaşlarına ışık tuttuğunu simgelemek ve ölümünü bir bayram havası içinde anmak için açık havada ateş yakılır. İsrail’in her köşesinde çocuklar ve aileleri günlerce biriktirdikleri tahta parçalarından “Medura”lar (meşaleler) oluştururlar.

Maftirim Korosu’nun ardından cemaat yönetimi  adına Başkan Yardımcılarından Robert Abudara söz aldı. Abudara, her bayramın başka sinagogda kutlanmasının, yöneticilerini motive ettiğini belirtirken tüm bu dualara Hahambaşı Rav Haleva’nın katılımının dindaşların gelmesinde büyük etkisi olduğunu vurguladı. Bu uygulamayı hayata geçiren geçmiş dönem cemaat yöneticilerini kutladı. Cemaat çalışmaları hakkında da bilgi veren Abudara, seslendirdikleri Maftirim eserleriyle bayram dualarını anlamlı kılan koroyu da ayrıca kutladı.

Hahambaşı Rav İsak Haleva ise Yahudi dini takvimine göre 18 İyar’ın (Lag Baomer günü) tarihsel önemine değindi. Bayramda dualarında adı geçen Rav Şimon Bar Yohay’ın  dini açıdan kendini daha da  geliştirmek adına oğluyla beraber 10 yıl süreyle bir mağarada yaşadığını aktardı. Rav Şimon Bar Yohay’ın halkla bütünleşmiş bir din adamı olduğunu anlattı.

Lag Baomer’in ayrıca binlerce öğrenci yetiştiren Ribi Akiva’nın 18 İyar tarihine kadar öğrencilerinin salgın bir hastalık neticesinde hayatlarını kaybettiklerini söyledi ve “Talmud ‘birbirlerine saygı göstermediler’ der. Ribi Akiva öğrencilerine Tora’yı öğretirken, birbirlerine saygı duymayı öğretmedi mi? Burada bir insanın kendi yaşamında nelerden mahrum kalarak büyütüldüyse, diğer konularda ne kadar gelişmiş olsa da düşünce yapısında eksik kaldığını gerçeğini görüyoruz” dedi. Rav Haleva bu bağlamda çocukların sevgi, saygı görerek dini kimlik bilinciyle büyütülmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Sirkeci Sinagogu Vakıf Başkanı, Rav Simon Bar Yohay anısına ilk mumu yakmak üzere Hahambaşı Rav İsak Haleva’yı davet etti. İkinci mumu sinagogun Hazanı Vili Güzelbahar’ın yakmasının ardından  diğer mumlar, Robert Abudara, FKD Başkanı Seyfi İşman  ve Yusuf Reyna tarafından yakıldı.

Mumların yakılması töreninden sonra hep birlikte Rav Şimon Bar Yohay’ın duası söylendi, ardından da Ehal açılarak Anoten Duası okundu. Bayram kutlaması süresince yapılan konuşmalar arasında Maftirim Korosu’nun seslendirdiği dini şarkılar güne ayrı bir anlam kattı.

Lag Baomer kutlaması bahçede Sirkeci Hesed Le Avraam Sinagogu Kadınlar Kolu tarafından sunulan ikramlarla sona erdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın