Guyana’nın Yahudi devlet başkanı

Guyana tarihinin Yahudi kadın Devlet Başkanı Janet Rosenberg Jagan geçtiğimiz hafta yaşama veda etti

Guyana’nın Yahudi devlet başkanı

Geçtiğimiz hafta 88 yaşında yaşamını yitiren Janet Rosenberg Jagan, eski bir siyasetçi ve Guyana Halk Partisi’nin kurucusuydu.

Rosenberg, Doğu Hindistan’dan Hindu ve Müslümanlardan ayrıca Afrika kökenli Hıristiyanlardan oluşan 740 bin kişilik Guyana’nın tek Yahudi’siydi. 

Janet Rosenberg Jagan’ın eşi Cheddi Jagan 1992’de devlet başkanı seçildi. Kocasının ölümünden bir süre sonra, 1997’de Rosenberg devlet başkanlığı görevini üstlendi. Ancak geçirdiği bir kalp krizi nedeniyle devlet başkanlığını iki yıl sürdürdü.

Janet Rosenberg Jagan, başkent Georgetown’da toprağa verildi. Şimdiki Devlet Başkanı Bharrat Jagdeo, cenaze töreninde hazır bulunmak için Ortadoğu ziyaretini kısa kesti.

Orta halli bir Yahudi ailesinin kızı olarak Chicago’da doğdu. 22 yaşında Cook County Hospital’da hemşirelik yaptığı sırada, İngiliz Guyana’sından dişçilik fakültesi öğrencisi Cheddi Jagan’a aşık oldu. Her iki ailenin de şiddetle karşı çıkmasına rağmen Janet ile Cheddi evlendi ve Georgetown’a yerleşti.

Sol kesim sempatizanları olarak siyasete karıştıkları sırada hapis cezasına çarptırılmalarına rağmen Jagan çifti, Guyana’nın bağımsızlığını kazanmasında oldukça etkin oldu. Coğrafi açıdan Güney Amerika’da yer alan ve resmi dili İngilizce olan Guyana’nın halkı kendini kültürel ve siyasi açıdan Karaipler’e ait hissediyordu.

Kendisi ile üç yıl önce gerçekleştirilen bir söyleşide Janet Rosenberg Jagan; “Cheddi ve ben her zaman sosyalizme inandık. Bizler için baskıdan kurtulmanın yoludur. Böylece fakir kişi yoksulluktan kurtulup ülkesinin olanaklarından faydalanabilir” demişti.  Janet Rosenberg Jagan rahatsızlığına rağmen yaşamının son günlerine dek partisi için çalışmaya devam etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın