Yunanistan’da antisemit yazara beraat

Yunanistan Yahudi toplumu, Holokostu inkar eden ve Yahudileri rencide edecek ifadelerin yer aldığı kitabı nedeniyle yargılanan neo-Nazi militan Kostas Plevris’in mahkeme tarafından serbest bırakılmasının şaşkınlığını yaşıyor

Yunanistan’da antisemit yazara beraat

Kostas Plevris, “Yahudilere karşı nefret ve şiddeti kışkırtma” iddiası ile yargılandığı mahkemede suçsuz bulundu.

Yunanistan Yahudi Cemaatleri Merkez Kuruluşu (KIS), Atina mahkemesinin kararından duyulan düş kırıklığını dile getirdi. İfade özgürlüğünün, Plevris’in “Jews-The whole truth” adlı kitabında yaptığı gibi hakaret, belli bir ırka nefret ve Yahudilere karşı şiddet amacıyla kullanılmaması gerektiği söylendi.

Plevris’in 2007 Aralık ayındaki ilk duruşmasında 1979 ırkçılık karşıtı yasa gereğince 14 aylık hapsi istendiyse de, bu ceza üç yıllık gözaltı cezasına çevrildi.

Yahudi toplumu bu duruşmaya çok önem vermekteydi. Zira antisemit literatürün, özellikle de “Siyon Protokolleri” kitabının serbestçe satıldığı Yunanistan’da, antisemitizm ve Holokost inkârcılığı böylelikle cezalandırılmış olacaktı. Savcı, Kostas Plevris’in hakaretler içeren kitabının Holokostu inkâr ettiğini, Yahudileri “insandan aşağı” yaratıklar olarak nitelendiğini iddia etmişti.

Yunanistan Yahudilerinin çatı kuruluşu, mahkeme kararından duyulan hoşnutsuzluğun ifadesi olarak önümüzdeki hafta Brüksel’de “Building together the Future of Europe” adı altında gerçekleşecek Avrupa Sempozyumu’na katılmama kararı aldı. Kuruluş, “Yunan ileri gelenlerinin antisemitizmin suçlanıp cezalandırılması gerektiğine ilişkin teorik inceleme ve söylemleri artık anlamını yitirdi” açıklamasını yaptı.

Holokost’ta 60 bin Yunanistan Yahudi’si yaşamını yitirmişti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın