ABD bir hayırseverini yitirdi

Renkli bir sima, hayırsever, Detroit Pistons basketbol takımının sahibi William Davidson geçtiğimiz hafta 86 yaşında Michigan’da hayata veda etti

ABD bir hayırseverini yitirdi

ABD’nin renkli simalarından biri olan ve hayırseverliği ile tanınan William Davidson, geçmişte ülkesine ve İsrail’e yaptığı bağışlarla sık sık gündeme geldi.

Davidson sayesinde gerçeğe dönüşen kurumlardan en önemlisi Ein Kerem’deki Hadassah University Medical Center. William Davidson ile eşi Karen 2007 yılında yaptıkları 75 milyon dolarlık bağışla bu inşaat kompleksine en büyük katkıda bulundular. William Davidson bu hayırseverliği, Detroit’da Hadassah’nın kurucularından olan annesinin adını yaşatmak üzere yaptı. Tamamlandıktan sonra bu binaya Sarah Wetsman Davidson adı verilecek.

Kudüs Eski Kent ve özellikle Tapınak Tepesi etrafındaki tarihi mekanlarda kazı yapılmasına saygı duyan Davidsonlar, İsrail Arkeolojik Kurumu’na da bağışta bulundular.

Davidson Center ile Jerusalem Arkeolojik Park’ın kurucularından olan William Davidson, Kudüs kenti Onursal Hemşerisi payesine sahipti. Tapınak Tepesi’nin batı duvarı boyunca yapılan kazılar, bu projeye verdiği maddi destek nedeniyle “Davidson Kazıları” olarak adlandırıldı.

Rehovot’daki Weizmann Bilimler Enstitüsü’ne yaptığı 15 milyon dolarlık bağış, Davidson Bilim Enstitüsü’ne tahsis edildi. Weizmann Enstitüsü takdirlerinin bir ifadesi olarak 2001 yılında William Davidson’a onursal doktor payesini verdi. Bunların dışında ABD’li hayırsever New York’ta Yahudi İlahiyat Semineri’nde kendi adını taşıyan Yahudilik Eğitimi Merkezi kurdu. Ayrıca öğrencilere burs sağlayan Wexner Vakfı’nın bir üyesiydi. 86 yaşında yaşamını yitiren William Davidson, spor meraklısı olup Detroit Pistons basketbol takımının sahibiydi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın