Polonya’dan Auschwitz’e destek çağrısı

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, AB’deki meslektaşlarından Auschwitz Nazi Ölüm Kampı’nın müze olarak korunabilmesi için, özel bir fon oluşturulmasını istedi.

Polonya’dan Auschwitz’e destek çağrısı

Brüksel’de gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski; “Polonya’nın güneyinde bulunan Auschwitz-Birkenau kampının korunması için kurulacak vakfı desteklemeniz çağrısında bulunuyorum” dedi. Polonya Başbakanı Donald Tusk, yakın zamanda AB ülkeleri liderlerine gönderdiği mesajda vakfa maddi destek verildiği takdirde, Auschwitz kampının korunması için her yıl 6-7 milyon dolarlık yatırım yapılabileceğini ifade etmişti. Dışişleri Bakanı Sikorski; “Gelecek nesillerin bu ölüm kampını görebilme şansı olması için Auschwitz’i korumanın tam zamanıdır. Bazı ülke liderlerinin, din adamlarının Holokost inkarcılığı yaptığı ve yaşanmış trajik olayları anımsayan neslin hayata veda ettiği günümüzde bu konu büyük önem taşımaktadır” dedi. Auschwitz Müzesi yetkilileri mekanın korunması için geçtiğimiz yıl AB’den 4.2 milyon Euro’luk yardım alındığını söylediler. Vakfa yapılacak yardımla bazı barakaların onarılacağı ve altı tahta binanın eskisine benzer şekilde inşa edileceği belirtildi.

Auschwitz Müzesi’nin 5,5 milyon Euro’luk bütçesinin yarısı Polonya hükümeti tarafından, geri kalanının büyük kısmı da ziyaretçilerin giriş ücretlerinden karşılanmakta. Bütçede eksik kalan miktarlar da Lauder Vakfı ile Almanya tarafından tamamlanmakta. Geçtiğimiz yıl Auschwitz Ölüm Kampı’nı 1.13 milyon kişi ziyaret etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın