Savaş öncesi Krakov’da Yahudi yaşamı

Fotoğraflar, belgeler ve anıların bir araya getirilmesi ile oluşturulan sergi, Polonya kenti Krakov’da Holokost öncesi Yahudi yaşamını yansıtmakta

Bir zamanlar Avrupa’nın en göze çarpan toplumlarından olan Krakov Yahudi Cemaati Holokost’ta tamamen yok edildi. Kent nüfusunun beşte birini oluşturan 60 bin Krakov Yahudisi, Naziler ve işbirlikçileri tarafından öldürüldü. Hayatta kalanlar pek az. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Krakov’un güncel Yahudi yaşamını yansıtan o döneme ait korunabilmiş fotoğraf ve belgelerden oluşturulmuş bir sergi Kudüs Menachem Begin Heritage Center’da açıldı.

Sergi izleyiciye Krakov Yahudileri’nin Holokost’a dek sosyal, kültürel ve dini yaşamları hakkında bilgi edinme olanağını sağlarken, toplumun ileri gelen kişilerini, gençlik kuruluşlarını, kendine has mimarisini, sanatsal ve ekonomik kuruluşlarını tanıtma işlevini de görüyor.

Bu ilginç sergi Krakov Uluslararası Kültür Merkezi tarafından hazırlandı. Kudüs Menachem Begin Heritage Center’ın yöneticisi Herzl Makov, son yıllarda Polonya kültür kuruluşlarının ülkelerindeki Nazi işgali öncesi Yahudi tarihine ve kültürüne ilgi duyduklarını ve araştırmalar yaptıklarını söyledi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın