Sergi iptali ile İsrail’e tepki

Belçika’nın başkenti Brüksel’de açılması beklenen sergi, yerel düzenleyicilerin İsrail kültürünü boykot kararı nedeniyle iptal edildi

Önümüzdeki hafta Brüksel’de açılışı yapılması beklenen “Beyaz Kent Tel Aviv” adlı sergi, İsrail’in Gazze Operasyonuna bir tepki olarak Belçikalı organizatörler tarafından iptal edildi.

Uluslararası Şehircilik ve Mimari Merkezi (CIVA) yönetim kurulu, serginin iptal haberini “farklı bir zamanda daha iyi değerlendirileceği belirtilerek” Tel Aviv Belediyesine üç gün önce bildirdi.

Tel Aviv Belediyesine gönderilen mesajda; “İsrail Hükümeti tutumunu değiştirinceye dek İsrail kültürünün boykot edilmesi gerektiği konusunda baskı gördük” denmekte. Mesajın diğer bir bölümünde de, İsrail tarihinin tanınması açısından serginin gerçekleşmesi gerektiği yönünde de talepler olduğu belirtildi.

“Bizce iki farklı görüş de geçerli ancak bu kararımızla sergiyi açtığımızda çıkabilecek tartışmaları önlemek istedik” dendi.

“Beyaz Kent Tel Aviv” sergisi UNESCO’nun bu kenti Dünya Kültür Mirası kenti olarak belirlemesinden sonra oluşturuldu. Bauhaus mimarisinin hakim olduğu Tel Aviv’in ilk yıllarını yansıtan sergi, bugüne dek Kanada, ABD ve Avrupa’nın birçok ülkesinde seyircilerle buluştu.

Serginin oluşmasında maddi desteği olan Smadar Timor, böyle bir konuya siyasetin ilk kez karıştığını söyledi. Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai, çifte standart uygulanmasından ve yıllardır saldırıya uğrayan tarafın kendini müdafaa etme hakkının anlaşılmamasından duyduğu üzüntüyü ifade ederek; “Umarım Belçikalı yetkililerin kararlarından vazgeçerek Belçika halkına bu sergiyi izleme olanağını tanıyacaklarını umuyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın