İzzet Pinto “Yılın girişimcisi” seçildi

İzzet Pinto “Yılın girişimcisi” seçildi

Dünyanın 124 ülkesinde faaliyette bulunan, topluma başarılı gençleri tanıtmak ve kazandırmak amacıyla kurulmuş JCI (Junior Chamber International) bu yıl 14. kez Türkiye’nin en başarılı genç girişimcisini seçti.  30 yaşındaki İzzet Pinto bu sene jüri tarafından “En Başarılı Genç Girişimci” ödülüne layık görüldü. Yüzlerce yarışmacıyı geride bırakarak yarışmayı kazanan Pinto, başarısını babasına borçlu olduğunu söylüyor.

Babası tarafından 8 yaşındayken yaz tatillerinde pazarda saat satması konusunda teşvik edildiğini söyleyen Pinto, bu tecrübenin ona küçük yaşta ayaklarının üstünde durma becerisi kazandırdığını belirtiyor.

Pinto, 17 yaşında lise son sınıf eğitimi için  gittiği Amerika’da 500 mezun arasından ilk 20’ye girmeyi başarmış ve San Francisco Üniversitesi’ni kazanmış. Yaz tatilini geçirmek için döndüğü Türkiye’de üniversiteye devam etmek yerine ticaret ile uğraşmak üzere hayatının en önemli kararlarından birini almış.  İki sene boyunca Türkiye’de kırtasiye ve elektronik sektöründe çalıştıktan sonra ticaretin merkezi olan Uzakdoğu’ya taşınmaya karar vermiş.

19 yaşında Bangkok’a yerleşen Pinto, Türkiye’ye dönünce ilk olarak Tayland’da edindiği dergicilik ve reklam tecrübesini kullanmak istedi. Büyük tekstil markalarının katalogları için yurtdışında prodüksiyonlar gerçekleştirdiği dönem içinde daha sonraki hayatına yön verecek bir fikir geliştirdi. Teyzesi Stella Trevez’in “Ben 44 yaşındayım oğlum 53” adındaki kitabını okuduktan sonra çok etkilenip kitabı yurtdışına açmaya karar verdi, kitap Tayvan’da kitap en çok satanlar listesinde dört numaraya kadar çıktı.  Türk projelerini dünyaya taşımayı bir misyon edinen Pinto, bu kapsamda bir Türk TV formatı olan “Gelinim Olur Musun?” ile medya sektörüne girmeye karar vermiş. Pinto, son olarak da formatı Uluslararası Emmy adaylığına taşıyarak en büyük hayallerinden birisini gerçekleştirmiş oldu. Başarının sırrı Pinto için birçok faktöre bağlı: Yaratıcılık, dürüstlük, azim, çalışkanlık, sabır ve en önemlisi şans.!.  JCI ödülünün kendisi için bir dönüm noktası olduğunu düşünen Pinto, ödülü kazandığı için çok mutlu olduğunu ve bu ödülü babasına ithaf ettiğini söylüyor.

İzzet Pinto önümüzdeki aylarda Hindistan’da düzenlenecek dünya birinciliği yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın