İstatistiksel puanlama ile Şampiyonlar Ligi

2008/2009 futbol sezonu başladı. Taraftarların ilgi odağı, yine Şampiyonlar Ligi maçları. Bu sene iki takımla katılmayı planlayan Türkiye, yine son birkaç sene olduğu gibi tek takımla katılıyor. Fenerbahçe, geçen sezon yaşadığı başarıdan sonra, bu sene de bunu tekrarlamayı hatta geçmeyi hedefliyor. Fakat kanaryanın yeni grubu geçen yıla oranla daha güçlü. Grupta bulunan Arsenal, Porto ve Dinamo Kiev’i bir de istatiksel açıdan ele alalım ve Fenerbahçe’nin gruptaki şansını değerlendirelim

İstatistiksel puanlama ile Şampiyonlar Ligi

Fenerbahçe-Porto:

Bu tabloyu değerlendirirsek Fenerbahçe’nin kendi sahasında geçecek maçı alma olasılığı yüksek ama kesin değil. Fenerbahçe iç sahada ezici bir üstünlük sağlasa da Porto takımı dış sahada aldığı galibiyetlerle dikkat çekiyor. Beraberlik olma olasılığı az, gollü bir karşılaşma bizi bekliyor. İlk tahminde Fenerbahçe’nin kendi sahasında oynayacağı maçı kazanması daha muhtemel. Elde var 3 puan.

Fenerbahçe’nin, Portekiz’de oynayacağı maçta ise beraberlik ön plana çıkıyor. Fenerbahçe, deplasmanda dengesiz bir çizgi sürdürüyor. Aldığı galibiyet ve mağlubiyetler birbirine yakın. Aurelio’nun da gidişiyle zayıflayan defansın, bu maçta açık vermesi olası. Atılan gol oranları bakımından da Porto’nun iç saha oranı ve Fenerbahçe’nin dış saha oranı çok yakın. Bu sebeplerden dolayı beraberlik ikinci tahminim. Alınacak bir puanla beraber oluşan yeni durum, 4 puan.

 

Fenerbahçe-Dinamo Kiev:

Fenerbahçe’nin, Dinamo Kiev’le oyanayacağı maçların çok gollü geçecek olması ilk göze çarpan nokta. Bunun sebebi Dinamo Kiev’in hücumu daha çok düşünen bir takım anlayışına sahip olması. Sarı Kanarya’nın bu takımla kendi sahasında oynayacağı maçı kazanması istatiksel açıdan daha muhtemel fakat beraberlik olma olaslığı da düşük değil. Bu maçtan da Fenerbahçe’ye 3 puan yazıyoruz. Son hesap 7 puan.

Bu maçın rövanşında olasılık hesaplamaları bize Dinamo Kiev’in maçı kazanmasının daha yüksek ihtimal olduğunu gösteriyor. Bu takımın yenilmesi çok zor gibi görünüyor. Bu yüzden Fenerbahçe’nin buradan çıkaracağı bir puan iyi bir sonuç olur. Son durum 7 puan.

 

Fenerbahçe-Arsenal:

Fenerbahçe gruptaki en zor karşılaşmalarını grubun favorisi Arsenal ile yapacak. Arsenal’in iç saha ve dış saha oranlarının bu karşılaştırmada daha az önemli olduğunu düşünüyorum çünkü Arsenal’in mücadele ettiği ligin, yani Premier Lig’in, Turkcell Süper Lig ile farkı ortada. Bu nedenle Fenerbahçe’nin Kadıköy’de berabere kalması yüksek ihtimal. Son hesap 8 puan.

Türkiye’nin ve dünyanın izleyeceği önemli maçlardan biri olacak olan Arsenal-Fenerbahçe maçında ise Fenerbahçe’nin yenilmesi malesef mantıklı olan. Bu durumda Fenerbahçe grubu 8 puanla tamamlıyor.

 

Arsenal-Porto:

Arsenal kendi sahasında geçen maçlarında olduğu gibi Porto’yu tek farkla geçecektir. Bu karşılaşma Fenerbahçe için kritik maçlardan biri.

Portekiz’de oynanacak maçta ise beraberlik ön plana çıkan durum. Porto bu maçta bir istisna yaparak berabere kalacaktır diye düşünüyorum. Porto için de önemli olan bu maçta varını yoğunu ortaya koyup bir puanı alacaklardır.

 

Arsenal-Dinamo Kiev:

Bu maçta Dinamo Kiev’in gol atması çok yüksek ihtimal fakat Arsenal’in hem kendi sahasında hem de deplasman da Ukrayna temsilcisine puan vermeyeceği görüşündeyim.

 

Porto-Dinamo Kiev:

Porto - Dinamo Kiev maçının Portekiz’de Porto lehine bitmesi tablonun bize gösterdiği sonuç. Porto’nun mutlak kazanması gerektiği bu maçı kayıpsız geçmesi aldığımız notlar arasına giriyor.

Dinamo Kiev’in ise kendi sahasında Porto’yu yenmesi ise onlar için şart. Bu maça asılacak ve ne yapıp edip kazanacaklardır.

 

Arsenal-Fenerbahçe-Porto-Dinamo Kiev: (Gruptaki son durum)

Bu durumda Arsenal’in birinci, Fenerbahçe’nin ikinci çıkması istatistiksel açıdan en yüksek ihtimal görünüyor. Dinamo Kiev’in ise Uefa’ya gitmesi çıkan sonuç. Sürprizlerin de bulunduğu futbol da sadece bir ön görü bu. Fenerbahçe’nin tur atlayacağı bu puanlamayı umuyorum.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın