20. Yüzyılın En İyi Bayan Tenişçisi: Stefania Maria Graf

14 Haziran 1969'da Mannheim'da dünyaya gelen Graf tenis tarihinin gelmiş geçmiş en önemli isimleri arasında gösterilir. Kariyerinde 107 tekler şampiyonluğu bulunan Graf, 167 şampiyonluğu bulunan Martina Navratilova ve 154 şampiyonluğu bulunan Chris Evert'in ardından tenis tarihinde en çok turnuva kazanan üçüncü isim. 22 de Grand Slam şampiyonluğu bulunan Alman raket Aralık 1999'da Associated Press tarafından “20. Yüzyılın En İyi BayanTenisçisi” seçildi

20. Yüzyılın En İyi Bayan Tenişçisi: Stefania Maria Graf

1988 Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Graf aynı yıl dört  Grand Slam'i de kazanarak tenis tarihinde 'Golden Slam' yapmayı başaran ilk ve tek isim oldu.

WTA dünya sıralamasında bayanlarda 377 hafta dünyanın bir numarasında kalmayı başaran Alman raket bu konuda bir rekorun sahibi, hem erkekler hem de bayanlarda bu başarıyı yakalayabilen bir raket henüz yok. Graf'ın elinde tuttuğu başka bir rekor da 4 Grand Slam'i de en az dörder kez kazanan tek isim olması. Steffi Graf 1987 Fransa Açık ve 1990 Fransa Açık arasında oynanan 13 Grand Slam'de de finale kalmayı başardı ve bunların dokuzunu kazandı.

Graf 1982 de başladığı profesyonel kariyerine 1999'da son veren Steffi Graf son Grand Slam'ine 1999 Fransa Açık'ta katıldı. Fransa Açık'ı kazanma arzusu ile korta çıkan Martina Hingis, Steffi Graf karşısında 6-4, 5-4 öne iken maçı kazanmak için servis atmış ancak seti 7-5 kaybettikten sonra final setini de 6-2 kaybederek şampiyonluğu Graf'a kaptırır. İkinci sette, topun düştüğü yer hakkında hakemle tartışırken Steffi Graf'ın kortuna girerek bir ceza puana alan Hingis daha önce de raketini yere vurarak kırdığı için uyarı almıştı. Graf karşısında yavaş yavaş yenilgiye giderken. Her yolu deneyen Hingis, hayal bile edilemeyecek servis atmayı bile denemiş ancak Graf her zamanki soğukkanlılığını koruyarak maçı almasını bildi.

Kariyerinin 38. Grand Slam'i olan Fransa Açık'ta şampiyon olan Graf 31 Grand Slam finali oynamış ve 22 zafer elde etmiş oldu. Böylece en çok Grand Slam kazanan Margaret Smith court'un ardından ikinci sırada bulunmaktadır. Dünya sıralamasında üçüncü sıradayken emekli olan Graf tenis tarihinde emekli olduğunda sıralamada en yüksek basamakta yer alan tenisçisi oldu.

Ekim 2001'de bir diğer tenis efsanesi Amerikalı Andre Agassi'yle evlenen Graf'ın tenis dışında en çok gündeme geldiği konuysa babası yüzünden adının karıştığı vergi skandalı oldu. Evlendikten sadece 4 gün sonra Jaden Gil adında bir erkek çocuk dünyaya getiren Steffi-Andre ikilisinin Ekim 2003'te de Jaz Elle adında bir kızları oldu.

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes'un 1995'te yayınladığı "Dünyanın Pazarlama İkonu 30 Sporcusu" listesindeki tek bayandı. Time Dergisi ise 2004 yılında Graf'ı 'Avrupalı Kahraman' olarak değerlendirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın