Gürcistan göçmenleri uyum sağlamaya çalışıyor

Geçtiğimiz hafta süresince yetmiş beş Yahudi Gürcistan’dan İsrail’e göç etti. Yahudi Ajansı yüz yirmi Gürcistan Yahudi’sinin önümüzdeki aylarda İsrail’e göç etmeye hazırlandığını duyurdu

Gürcistan’da savaşın son bulmasına rağmen ülkeyi terk edenler yaşadıkları dehşetin anılarından kurtulmakta güçlük çekiyorlar. Geçtiğimiz hafta İsrail’e getirilen yetmiş beş Yahudi göçmen Bat Yam ve Aşdod kentlerine yerleştirildiler.

Göç ve Uyum Bakanlığı yeni göçmenler için, eğitim, iş, konut gibi zorunlu hizmetleri içeren bir program hazırladı. Maddi durumları yetersiz olan göçmenlere birkaç bin Şekel’lik bağış yapılacak.

Yahudi Ajansı’dan  (Sohnut) yapılan bir açıklamaya göre, yüz yirmi Gürcistan Yahudi’si önümüzdeki aylarda İsrail’e göç etmeye hazırlanıyor.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki evlerini terk eden otuzlu yaşlarında Memisashvili çifti geçtiğimiz hafta İsrail’e göç edenler arasında yer alıyor. Biri 3, diğeri 8 yaşlarındaki iki çocuklarıyla ülkenin kuzeyindeki Messila Kibutzu’na geçici olarak yerleştiler.

İki çocuğu ile göç eden Natia Zurshvili, Gürcistan’ın Gori kentinde yaşamaktaydı. Bu kent savaş sırasında Rusya ve Gürcistan ordularının savaş alanına dönüştü. Natia; “Evimiz bombalandı, her şeyimiz yok oldu. Babam beni ve çocuklarımı Tiflis’teki evine götürdü. Babam bazı eşyalarımızı toplamak için evime döndü ama orada mahsur kaldı. Çünkü Ruslar orayı abluka altına aldı, geçiş vermiyorlar” demekte.

Natia Zurshvili ile çocukları Aşdod’ta bir göçmen merkezine yerleştirildiler. “Elimizde hiçbir eşyamız olmadan geldik. Hatta üstümüzü değişecek giysilerimiz bile yok. İçinden çıktığımız cehennemi anlatmak çok zor. Gori’de mahsur kalan babamla iletişim kurmaya çalışıyorum. Onun için endişeliyim” diyen Natia Zurshvili yakında çocukları ile bir daireye yerleştirilecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın