Hugo Chavez yakınlaşma yönünde adım atıyor

İsrail siyasetini her fırsatta yeren ve her zaman Filistinlilere yakınlığını dile getiren Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in, İsrail’e yeniden bir elçi atamak üzere harekete geçtiği belirtildi

Hugo Chavez yakınlaşma yönünde adım atıyor

World Jewish Congress’in (Dünya Yahudi Kongresi) Latin Amerika bölümü Başkanı Jack Terpins, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in dostluk ilişkilerini yeniden kurmak amacıyla İsrail’e bir elçi gönderme planları yaptığını söyledi.

Jack Terpins bu açıklamayı, Yahudi liderlerden oluşan bir delegasyonun Chavez ile geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve taraflarca “başarı” olarak nitelendirilen görüşmesi sonrasında yaptı. Chavez ile görüşen delegasyonda; Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder, Yahudi kuruluşları çatı kuruluşu “Confederacion de Asociaciones Israelitas de Venezuela”nın Başkanı Abraham Levi Benshimol ile Arjantin’in ABD Büyükelçisi Hector Timerman yer aldı.

Bu görüşme, geçtiğimiz ay Buenos Aires’te Ronald Lauder ile temasta bulunan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner’in inisiyatifi ile düzenlendi.

“Bu tarihi görüşme bundan daha olumlu olamazdı” sözleri ile memnuniyetini ifade eden Jack Terpins, “Artık Yahudi cemaati ile Hugo Chavez arasında yeni bir dönem başlıyor” dedi.

İsrail’e bir elçi göndermenin dışında Venezüella Devlet Başkanı ülkesindeki antisemit olayların önünü almak üzere Yahudi cemaati ile yakın ilişkide olacak dört kişiyi görevlendirme kararı aldı. Bu görüşme sırasında Chavez ülkesindeki her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu dile getirdi.

2006 yılının Ağustos ayında Chavez, İsrail’le ilişkileri kesme kararı almış, İsrail’in Filistinlilere karşı tavrını “yeni bir Holokost” olarak nitelendirmişti.

Görüşme sonrasında Chavez, “çok önemli bir görüşmeydi” demekle yetindi, daha fazla ayrıntı vermedi.

Ronald Lauder, Chavez’in antisemitizme karşı duruşunun, bu girişimler yönünden caydırıcı olacağını söyledi. Venezüella Yahudileri sinagoglarının duvarlarının “Filistinlilerin katilleri işte burada”, “Yahudi defol” gibi yazılarla kirletildiğinden şikayet etmekteler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın