Medvedev’in Gürcistan Seferi

Her nedense güçlü ülkelerde yeni seçilen liderler özellikle yaz aylarında ülkelerinin düşmanlarınca bir şeklide testten geçirilirler. George W. Bush 11 Eylül’le, Ehud Olmert Gilad Şalit’in kaçırılmasıyla, Medvedev ise Güney Osetya ile bir şekilde sınanmaktadırlar . Türkiye’de ise PKK her seçilen yeni lideri bunaltmaktan geri kalmaz.

Her nedense güçlü ülkelerde yeni seçilen liderler özellikle yaz aylarında ülkelerinin düşmanlarınca bir şeklide testten geçirilirler. George W. Bush 11 Eylül’le, Ehud Olmert  Gilad Şalit’in kaçırılmasıyla, Medvedev ise Güney Osetya ile bir şekilde sınanmaktadırlar . Türkiye’de ise PKK her seçilen yeni lideri bunaltmaktan geri kalmaz.

Son zamanlarda sık sık Moskova’ya ziyarette bulunuyorum. Rusya’nın Gürcistan’a müdahale ettiği gün yine Moskova’daydım.  Ruslar,  özellikle demokratikleşme yanlısı Ruslar, yapılan harekattan son derece rahatsız.  Operasyonun ertesi günü Moskova sessiz, nerdeyse İstanbul ve New York kadar hareketli gece hayatı ise tamamen suskun. Ülkede genel yas var. Operasyonu yapan Ruslar değil Gürcüler adeta. Gürcistan dışında yaşayan Gürcülerin önemli bir kısmı Rusya’da ve Moskova’da  yaşıyor.  Şehirde en çok tercih edilen lokantalar Gürcü lokantaları. Rusların Gürcülere karşı etnik bir düşmanlığı yok.

Rusya,  Güney Osetya’da resmen tahrik edilmiştir. Gürcistan ve Ukrayna’nın Rusya’dan koparılmasından ziyade bu ülkelerin Avrupa ve özellikle ABD tarafından Rusya’ya  düşman edilmeye çalışılması Rusların pek de kolay kolay kabullenebileceği  bir durum değil . Kaldı ki  Avrupa’ya ve ABD’ye yakınlaşan bu ülkeler ekonomik olarak pek de avantajlı durumda değillerdir. Petrolle zenginleşen ve refah düzeyleri artan Rusya’nın aksine Ukrayna ve Gürcistan kalkınmak için AB ve ABD kredilerine muhtaç durumdadır.

 Zaten AB’ye yeni katılan ülkeleri beş senede yutan ve birliğin ekonomisinin  büyümesini belli ölçüde  sağlayan AB’nin bu ülkelere ekonomik olarak ihtiyacı var. Tüketmeyen , büyümeyen eski AB ekonomileri bu üretemeyen gariban ülkeleri iyi birer pazar olarak görürken , ABD  stratejik olarak bu ülkelere ihtiyaç duymaktadır.

Gürcistan petrol ve doğalgaz boru hatlarının geçtiği Rusya için stratejik olarak önemli bir ülkedir. Bu ülkenin ABD kontrolündeki bir yönetim tarafından yönetilmesini Rusya ne kadar kabul edebilirdi ki? Rusya 20 senelik suskunluğun ardından yavaş yavaş dişlerini göstermektedir. Gürcistan’a karşı aşırı güç kullanması haksızlığı tartışmalı bir durumda Rusya’yı zor durumda brakmıştır. Belki Rusya ABD gibi yapıp öncesinde savaşın PR( halkla ilişkiler) ’ını yapsaydı o kadar da sevimsiz karşılanmayacaktı.

***

İran , uzaya yeni füze fırlattı. Dünyaya istersem kıtalararası nükleer füze atarım havasında mesaj veriyor. ABD durumu endişe verici olarak nitelendirirken İsrail ciddiye bile almıyor. ABD gerçekten endişe mi duyuyor yoksa ‘’keşke yapsalarda nükleer saldırı yapma hakkım olsa’’ mı diyor. Bilinmez. İran her zamanki gibi yaptıklarıyla değil kopardığı patırtıyla dikkat topluyor.İranlıların sağı solu belli olmaz . Günün birinde bir de bakmışsınız Kaddafi gibi ABD ile anlaşıvermiş sırf iktidardan kopmamak için . ABD’nin de rejim falan umrunda değil, kendinden yana olsun da ne olursa olsun.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın