Toplu mezar üzerine alışveriş merkezi

Yahudi kuruluşlarından bir delegasyon Ukrayna Hükümeti’ne başvurarak Holokost döneminden kalma 26 bin Yahudi’nin toplu mezarı üzerine alışveriş merkezi kurulmasının engellenmesini istedi

Alış veriş merkezi inşası için yapılan kazılarda Holokost’ta öldürülmüş binlerce Yahudi’nin vücut parçaları ve kişisel eşyaları ortaya çıktı. Odessa Yahudi Cemaati bu toplu mezar üzerine inşaat yapılmasına karşı çıktı. Odessa Başhahamı Rav Abraham Wolf, kazılar sırasında insan kemikleri, kafatasları ve çocuk oyuncaklarının ortaya çıktığını söyledi. Wolf ayrıca kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan kalıntıların işçiler tarafından bilinmeyen bir yere taşındığını belirtti.

Bu toplu mezar Almanların Sovyetlere girdiği tarihten az sonra 1941 Ağustos ayında kurbanların öldürülmesi ile oluşturulduğu ortaya çıktı. Odessa merkezine yakın konumda bulunan bu toplu mezarın yerini belirlemek için mekana yer yer mezar taşları döşenmişti. Rav Wolf, diğer Yahudi cemaatleri başkanlarının da imzasını taşıyan bir mektubu Ukrayna Başbakanı Julia Tymoshenko’ya göndererek bu inşaata müdahale etmesini istedi. Mektupta kalıntıların bu şekilde yok edilmesinin ölüye saygısızlık olacağı belirtildi. Rav Wolf; “Ukrayna’nın 26 bin Yahudi’nin kanları üzerinde dans etmesine tanık olmak çok üzücü” ifadesini kullandı.

Avrupa Yahudi Din adamları Merkezi, Ukrayna’nın daha önce de kurbanların anısını ayaklar altına alan benzer girişimlerde bulunmaktan kaçınmadığını belirtti.  II. Dünya Savaşı yıllarında Ukrayna’da 1.4 milyon Yahudi öldürülmüştü. Gömüldükleri toplu mezarların bazıları inşaatlarla talan edildi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın