Geleneksel yarışta en hızlı Sastre

Bu yıl 95.'si düzenlenen geleneksel Fransa Bisiklet Turu'nu, CSC takımından İspanyol Carlos Sastre kazandı. Fransa Bisiklet Turu, Alman Stefan Schumacher'in kazandığı 143 kilometrelik Etampes-Champs-Elysees etabıyla tamamlandı

Toplam 180 bisikletçinin, üç hafta boyunca 3 bin 500 kilometreden fazla yol kat ettiği turda, şampiyonluğa 17'nci etapta sarı mayoyu ele geçiren CSC takımından 33 yaşındaki  Carlos Sastre oldu.

Son etabın ardından en yakın rakibi Avustralyalı Cadel Evans'a 58 saniye fark atan İspanyol sporcu, böylece 1997 yılında başladığı kariyerinin ilk şampiyonluğuna da imza atmış oldu.

Sastre, 2006'da Oscar Pereiro ve 2007'de Albert Contador'dan sonra Fransa Turu'nu kazanan üst üste üçüncü İspanyol oldu. Contador'un takımı Astana, geçmişteki kötü doping sicili yüzünden bu yılki tura davet edilmemişti.

95'inci kez yapılan Fransa Bisiklet Turu'nda geçmişteki kadar olmasa da bu yılda doping olaylarına rastlandı. İspanyol bisikletçiler Manuel Beltran ve Moises Duenas Nevado ile İtalyan Riccardo Ricco'nun testleri pozitif çıktı. Ricco'nun takımı Saunier Duval, test sonuçlarının açıklandığı 12'nci etaptan yarıştan çekildiğini açıkladı. Mücadeleyi 19'uncu sırada bitiren Credit Agricole bisikletçisi Dmitriy Fofonov'un da doping yaptığı tespit edildi.  Öte yandan en iyi sprinter olarak Oscar Freirte yeşil mayonun sahibi olurken, en iyi tırmanıcı olarak dağların kralına verilen benekli formayı Bernard Kohl kazandı. Bu sene ağabeyi Frank ile birlikte tura heyecan katan Andy Schleck ise en iyi genç sürücülere verilen beyaz mayoyu kazandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın