Ünlü komedyenin programına engel

Fransa Başhahamı Gilles Bernheim, komedyen/şarkıcı Arthur’ün programını iptal etmek zorunda kalmasından endişe duyduğunu ifade etti.

Ünlü komedyenin programına engel

Arthur adıyla tanınan Fransa’nın ünlü talk show sanatçısı Jacques Essebag, Gazze lehine propaganda gösterileri nedeniyle ülkenin güneydoğusundaki Ardeche bölgesinde yapacağı programı iptal etti.

Dünyaca ünlü şarkıcı Enrico Macias da, Mauritius’lu liderlerin kendisini İsrail yanlısı bir tutum sergilemekle eleştirmesi üzerine Hint Okyanusu adalarından Mauritius’da önümüzdeki hafta vereceği konseri iptal etti.

Fransa Başhahamı Gilles Bernheim, Enrico Macias ve Arthur örneklerinden yola çıkarak; “Bir Yahudi’yi isminden veya toplumdaki görevinden yola çıkarak damgalamaya başladığımızda, antisemitizmden çok uzak sayılmayız” dedi.

Avrupa’nın en yoğun Müslüman ve Yahudi nüfusuna sahip Fransa, siyasetçi ve dini liderlerin sükûnet çağrılarına rağmen son bir ayda doksan antisemit girişime sahne oldu.

Geçtiğimiz Cuma günü Filistin yanlısı göstericiler Arthur’ün Vals – les-Bain’de gerçekleşecek komedi/show’una engel oldular. Salonda pankartlar açan göstericiler komedyeni İsrail’i maddi açıdan desteklemekle suçladılar. Olayın tanıkları, göstericilerin dağılmasından sonra Arthur’ün seyircilere keyfinin pek yerinde olmadığı için show’unu erteleyeceğini söylediğini aktardılar.

Fransa Yahudi çatı kuruluşu CRİF, Arthur’ün protesto edilmesinin yanlış olduğunu belirtirken, Kültür Bakanı Christine Albanel; cumhuriyetin hoşgörü ve ifade özgürlüğü gibi değerli prensiplerinin çiğnendiğini ifade etti.

CRİF; “Filistin davası taraftarlarının, kendilerinden farklı siyasi görüşlere sahip bir sanatçının sanatını sergilemesine engel olmaları kabul edilebilecek bir tavır değildir” açıklamasını yaptı.

Mauritius’da konser düzenleme şirketi Lab Entertainment, “güvenlik sorunları nedeniyle ayrıca adamızın imajını bozacak bir durumu önlemek gibi sebeplerle” Enrico Macias’ın planlanan konseri veremeyeceğini duyurdu. Lab Entertainment’ın avukatı Askok Radakissoon, 23 Ocak’ta gerçekleşmesi gereken konserin Enrico Macias’ın İsrail destekçisi olması nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. Ayrıca Mauritius’lu siyasi liderlerle İslami grupların bu konsere karşı olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın