İran'dan Holokost mizahı

İran’da yayımlanan ve Holokost’un “tarihteki büyük çarpıtma” olarak tanımlandığı mizahi kitabın İngilizce ve Arapça lisanlarına çevrileceği belirtildi

İran'dan Holokost mizahı

İran’da yayımlanan ve Holokost’un “tarihteki büyük çarpıtma” olarak tanımlandığı mizahi kitabın İngilizce ve Arapça lisanlarına çevrileceği belirtildiİran’da Holokost hakkında mizahi yazıların ve karikatürlerin yer aldığı bir kitabın İngilizce ve Arapça versiyonunun hazırlandığı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad 2005 yılında İsrail’in haritadan silinmesi gerektiği söylemi ile Batı’nın tepkisini çekmiş, 2006’da Tahran’da düzenlediği bir konferansta altı milyon Yahudi’nin Naziler tarafından öldürülmesi gerçeği şüpheci bir yaklaşımla ele alınmıştı.

Fars Haber Ajansı, “tarihteki büyük çarpıtma” olarak tanıtılan Holokost konulu kitabın İngilizce ve Arapça versiyonları bu ay Tahran’da düzenlenecek ve açılışında Ahmedinejad’ın mesajının okunacağı bir törenle tanıtılacağını duyurdu. Bu projede etkin olan Mohammad-Mehdi Hemati, 27 Ocak’ta gerçekleşecek törene hükümet yetkililerinin de katılacağını belirtti.

İran’ın IRNA Haber Ajansı, kitabın 52 karikatür, ayrıca 108 sayfa kadar mizahi yazılar içerdiğini duyurdu. Kitap Martyr Shahbazi Publications ve Bilim ve Endüstri Üniversitesi’nin İslami Öğrenci Hareketi tarafından yayınlandı.

İran 2006 yılında Holokost konulu uluslararası bir karikatür yarışması ve sergisi düzenlemişti. Bu yarışmanın Danimarka’da ortaya çıkan karikatür krizine bir tepki olarak düzenlendiği tahmin edilmekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın