Roma Belediyesi’nden Yahudi toplumuna destek

İsrail’in Gazze operasyonu nedeniyle ülkede Yahudilere karşı boykot çağrısı üzerine Roma Belediye Başkanı Gianni Alemanno, İtalya Yahudi Cemaati’nin ileri gelenleriyle birlikte kent merkezindeki Yahudi işyerlerinden alışveriş yapacağını açıkladı

Roma Belediyesi’nden Yahudi toplumuna destek

İtalya’da Yahudi işyerlerine yönelik boykot çağrısı, bu ülkenin sağ ve sol kesim siyasetçileri tarafından şiddetle eleştirildi.

Parakende gıda sektöründe etkin Flaica-Uniti-Cub adlı özerk bir ticari birlik kendi web sitesinde boykot çağrısında bulunarak; “Bir protesto hareketi olarak Yahudi Cemaati üyelerine ait işyerlerinden alış veriş yapmayın” ifadesini kullandı. Bu birliğin sekreteri Giancarlo Desiderati; “Gazze’de gerçekleşen olaylar karşısında suskun kalamayız. Tel Aviv ile bağlantıları olan işadamlarının bir listesini yayınlamayı uygun gördük” demekte.

Roma’nın sağcı belediye Başkanı Gianni Alemanno, cuma günü Getto olarak anılan eski Yahudi Mahallesi’ni ziyaretinde bu ırkçı boykot çağrısını 1930’larda faşist dönemin yansıması olarak değerlendirdi. Roma Belediye Başkanı “Bu iğrenç öneriyi ortaya atan kişiler türünde insanlar, 1930’larda İtalya’da Yahudi karşıtı ırkçı yasaların uygulanmasına neden olmuşlardı” dedi.

İtalya’nın Lazio bölgesi Valisi Piero Marrazo ise; “Filistinlilere veya Gazze halkına destek olmanın yolu, Yahudilere karşı boykot uygulamak değildir” açıklamasını yaptı.

İtalya’nın üç büyük ticari birliği boykot önerisini ve Yahudi işadamlarının isimlerinin yer aldığı listelerin broşürler halinde sokaklarda dağıtılmasını utanç verici bir girişim olarak tanımlayarak kınadı.

Roma Yahudi Cemaati Başkanı, Riccardo Pacifici, İtalya’daki ırkçılık karşıtı yasalara dayanarak boykot çağrısında bulunan birliğe dava açabileceğini söyledi.

Yahudi bir işadamı olan Giuseppe Livoli La Repubblica Gazetesi’ne yaptığı açıklamada;“Ben İtalya vatandaşıyım. Bir İtalyan ile İsrail’de olup bitenler arasında bir ilgi bulunmadığının ayırtına varamayan bir zihniyet beni çileden çıkarıyor” dedi.

İtalya Yahudi Cemaatleri Birliği Başkan Yardımcısı Claudia De Benedetti, geçmişte bu türden olumsuz girişimlerle hiç karşılaşmadıklarını belirterek, boykot çağrısına siyasi partilerin tepki göstermesinin sevindirici olduğuna değindi.

Boykot çağrısında bulunan birliğin her kesimden şiddetli eleştirilere hedef olması üzerine, birliğin sekreteri Giancarlo Desiderati geri adım atarak, önerinin yanlış yorumlandığını, boykotun İsrail’den ithal edilen ürünlere uygulanmasının yeterli olacağını söyledi. Desiderati “Bizler Roma Yahudi toplumuna ayrımcılık yapmak niyetinde değiliz. Antisemitizmin her türlüsüne karşıyız” açıklamasını yapmak zorunda kaldı.

Tüm bu gelişmeler üzerine Roma Belediye Başkanı Gianni Alemanno, bir destek ifadesi olarak İtalya Yahudi Cemaati’nin ileri gelenleriyle birlikte kent merkezindeki Yahudi işyerlerinden alış veriş yapacağını açıkladı.

Roma Gettosu, geçmişi ikinci yüzyıla dayanan dünyanın en eski Yahudi Diasporalarından birine ev sahipliği yaptı. 1930 ve 1940 yıllarında Diktatör Benito Mussolini dönemindeki ırkçı yasalarla dışlanan İtalya Yahudilerinin binlercesi Nazi ölüm kamplarında yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz hafta sonu Roma ve Milano Yahudi Cemaatleri, Ortadoğu barışı için yürüyüşler düzenlediler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın