Ortaköy Sinagogu’nda Hanuka

21 Aralık Pazar günü Ortaköy Etz Hayim Sinagogu’nda Hanuka Bayramı dolayısı ile çocuklara ve yetişkinlere yönelik faaliyetler gerçekleştirildi

Ortaköy Sinagogu’nda Hanuka

NEDİM BÜYÜKABOLAFYA


İlk olarak, saat 14:00 gibi toplanmaya başlayan çocuklara tam anlamıyla bir karnaval ortamı hazırlandı. Rav Naftali  Haleva ve Talmud Tora büyükleri önderliğinde Hanuka ile bağlantılı çeşitli oyunlar, tüm çocukların hep birlikte oluşturduğu dev Hanukiya, kişisel yapılan Hanukiyalar ve sihirbazın yaptığı gösteri ile coşku dolu anlar yaşandı.

Gerçekleşen faaliyetlerle birlikte Luna-Murat Bildirici oğulları Ralf'in 4. yaş günü de kutlandı.

Yaklaşık 200 kadar farklı yaşlarda  çocuğun katıldığı bu partide, çocukların mutlulukları anne-babalarının yüzlerine de yansımıştı. Çocuklar doyasıya eğlendikten sonra sıra büyüklere gelmişti. Artık Hanukiya’yı yakma zamanıydı…

Hanukiya’yı  ve korodan şarkılar dinlenmek üzere sinagoga  geçildi. Hanuka töreni başlamadan önce Ortaköy Sinagogu Vakfı  Başkan Alber Elvaşvili bayramı kutlamak ve emeği bulunanlara teşekkür etmek üzere kısa bir konuşması yaptı. Başkanın teşekkür ettiklerinin başında, eski Ortaköylü olan ve  İsrail’de yaşamını sürdüren Daniel Pardo vardı. Pardo eski Ortaköylü idi ve bu davete eli boş gelmemişti. Gelirken yanında Rav Toledano ve Kids korosunu getirmişti. Başkan Elvaşvili, bir plaketle kendisine teşekkürlerini iletti.

Başkanın teşekkür ettikleri arasında Rav Naftali Haleva ve eşi Leyla Haleva, İzi Telvi, Eli Doenyas, İgal Derofe, Av. Selim Levi, Ceni-Vedat Dekohen, Beti-Kemal Tokatlılar, Talmud Tora büyükleri, Berrin-İzzet Yaeş, Moris Benezra, Luna-Murat Bildirici,Vivi Şebi, Alper Bana, İlyas Siton, Niso İpekel, Yuda Tastasa ve Boris Gelman da haklı yerlerini aldılar.

Başkanın konuşmasından sonra töreni yöneten Rav  Naftali Haleva, Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Cemat Başkanı Silvyo Ovadya’yı ve İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Mordehai Amihai’yi Hanukiya’nın  mumlarını yakmaya davet etti. Duanın okunması ve mumların yakılmasından  sonra günün hayata geçirilmesinde katkıda bulunanlar, topluca  sembolik olarak mum yaktılar. Kutlama Rav Toledano ve Kid’s korosunun dinletisiyle devam etti. Yarım saat süren bu eşsiz konser yahidlere keyifli dakikalar geçirtti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın