Natalie Portman, Rwanda yetimleri için çalışıyor

ABD’li ünlü oyuncu Natalie Portman, 1994’deki soykırımda yetim kalan çocuklara yönelik, Yahudi yardımseverlerin girişimleri ile kurulan gençlik köyünün tanıtımı için Rwanda’da klip çekiyor

Natalie Portman, Rwanda yetimleri için çalışıyor

İsrail doğumlu ABD’li oyuncu Natalie Portman bu günlerde soykırım konusunda bir filmin çekimleri için Rwanda’da bulunuyor. Hollywood’un yirmi beş yaşındaki ünlü oyuncusunun geçtiğimiz hafta orta Afrika’nın bu ülkesine geldiği belirtildi. İsrail medyası, Yahudi yardımseverlerin maddi desteği ile soykırımda yetim kalan çocuklar için kurulan gençlik köyünde çekilecek filmin, ABD’nin en çok izlenen programı olan Oprah Winfrey Show’da gösterileceğini açıkladı.

Ağustos ayında açılacak bu gençlik köyü, İsrail’in II. Dünya Savaşı sonrasında Holokost Kurtulanı yetim çocuklar için oluşturduğu gençlik köylerini örnek alarak planlandı. Bilindiği gibi, çoğunluğu Tutsi, bir kısmı da Hutu olmak üzere, 1994’te 800 bin kişi Rwanda’da soykırım kurbanı olmuştu.

İsrail’in kuruluşunun 60. yılı kutlamaları vesilesi ile geçtiğimiz ay Kudüs’te bulunan Rwanda Devlet Başkanı Paul Kagame, bu ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi yönünde adımlar attı. Rwanda seyahati öncesinde Natalie Portman’ın Etiyopia’ya uğradığı belirtildi. Kimileri Portman’ın, bir yüzyıl önce Hıristiyanlığa geçmek zorunda kalan Yahudilerin (Falaş Mura) yaşam koşullarını yakından görmeyi istediğini, kimileri de oyuncunun dünya Yahudiliğinin yardım faaliyetlerine yakın ilgi duyduğunu ileri sürdü. Portman, Addis Ababa’da göçmenlerin İsrail’e gönderilmeleri öncesinde eğitim aldıkları İsrail Elçiliği’ni ve Gondar yakınındaki Yahudi köyü Ambover’i ziyaret etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın