İran Yahudi Cemaati’nden çarpıcı açıklama

İran Yahudi Cemaati, İsrail’in insancıl olmayan tavrından dolayı, bu ülkenin 60. bağımsızlık yılını kutlamadıklarını açıkladı

İran Yahudi Cemaati’nden çarpıcı açıklama

İran’daki son seçimlerden sonra Parlamento’ya seçilen Yahudi Cemaati üyesi Siamak Morsadegh; “İsrail’in 60. bağımsızlık yılını kutlaması bizi hiç ilgilendirmiyor. İsrail’in tavrına karşıyız. Bizler İranlıyız. İsrail ile hiçbir ilişkimiz yok” açıklamasını yaptı.

İran’ın köklü Yahudi Cemaati’nin % 75’i, 1979’daki İslam Devrimi öncesinde bu ülkeyi terk etmişti. O tarihten günümüze İran’dan İsrail’e ilk toplu göç, 40 Yahudi’nin geçtiğimiz Aralık ayında gizli göçüyle yaşandı.

İran’ın farklı din mensuplarına ve etnik gruplara ayrımcılık yaptığı yönündeki ABD’nin eleştirilerine karşılık Siamak Morsadegh, Yahudilere bu ülkede tam bir dini özgürlük tanındığını belirterek, “Yahudilerin İran’da hiçbir sorunu yoktur” demekte.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın İsrail’i haritadan silme çağrısı ve Holokost’u inkar etmesi konusunda yorum yapmaktan kaçınan Siamak Morsadegh, İsrail’in Filistinlilere yönelik tutumunu eleştirdi.

Parlamentoda bir temsilcisi bulunan İran Yahudi Cemaati, günümüzde 25 bin kişiden oluşuyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın