İsrail, Al Gore’u ödüllendiriyor

ABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore, “küresel bir ekolojik felaketi önlemedeki büyük katkılarından” dolayı Dan David Ödülü’ne layık görüldü

İsrail, Al Gore’u ödüllendiriyor

ABD’nin eski başkan yardımcısı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Al Gore, Dan David Ödülü’nü almak üzere, önümüzdeki ay İsrail’e gidecek. Ödül töreni, Tel Aviv Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

Al Gore 1 milyon dolarlık çek içeren bu prestijli ödülü, jürinin gerekçesinde yazdığı üzere, “küresel bir ekolojik felaketi önlemek üzere katkılarından, bu konuda uluslararası duyarlılığı arttırdığından ve doğayı koruma çabalarından” ötürü alacak.

Jüri ayrıca, Gore’un alanında yol gösteren bir politikacı olduğunu belirtti. Verdiği seminerler, hazırlattığı filmler, yazdığı kitaplar ve geniş çaplı etkinlikleri ile Al Gore’un insanların ve hükümetlerin konuya duyarlılıklarını değiştirdiği ileri sürüldü.

İsrail ziyareti kapsamında, Gore’un üniversitede özel bir konferans düzenlemesi bekleniyor. Sunumunda fabrikalarda kömür ve petrolden elektrik üretiminde açığa çıkan kirliliğe karşılık alternatifleri incelemesi bekleniyor. Konferans konunun teknolojik, ekonomik, politik ve diğer yönlerini de kapsayacak. Devlet Başkanı Şimon Peres, Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ve Çevre Bakanı Gideon Ezra bu bilimsel – ekonomik – toplumsal etkinliğe katılacaklar.

Tel-Aviv Üniversitesi Rektörü Prof. Zvi Galil, “Konferansın organizatörleri en iyi araştırmacıları ve kimi kanaat önderlerini bir ilke imza atan, uluslararası bu buluşmada bir araya getirmeyi başardı. Böylece enerji tasarrufu için İsrail ve dünyada duyarlılığa katkıda bulunacağız” diyor.

Üniversitenin araştırma ve geliştirme bölümü başkan yardımcısı Prof. Hagit Messer Yaron ise, “Tel-Aviv Üniversitesi’ndeki geniş çaplı araştırmalar, İsrail ve dünyanın sosyal ve ekonomik ihtiyaçları için bir altyapı kuruyor. Bu yenilik konferansta belirtilecek” sözleriyle düşüncelerini açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın