Holokost Kurtulanları’na son şans

Bu yıl Pulitzer Ödülü’nü kazanan tarihçi/ araştırmacı Prof. Shaul Friedlander’in geliştirdiği bir proje ile Holokost Kurtulanları, kötü hatıralarını kaleme almaya teşvik ediliyor

Holokost Kurtulanları’na son şans

Yahudi Malvarlıklarının İadesi İçin Almanya’ya Karşı Hak İddia Etme Konferansı, dijital bir ortamda belgelenmek üzere, Holokost Kurtulanlarını hatıralarını kaleme almaya, güncelerini bağışlamaya teşvik ediyor.

Bu proje kısmen, “The Years of Extermination: nazi Germany and the Jews 1939-1945” adlı kitabıyla bu yıl Pulitzer Ödülü’ne layık görülen İsrailli ünlü tarihçi ve araştırmacı Prof. Shaul Friedlander tarafından oluşturuldu. Friedlander; “Temerküz kamplarında, gettolarda yaşadıklarını, Naziler tarafından nasıl avlandıklarını anlatacak Holokost Kurtulanı kalmadığında, bu projenin gelecek nesillerin Holokost’u anlamalarında yaşamsal bir önemi olacak” dedi.

Bu projenin Onursal Başkanı Elie Wiesel; “Ölüme giderken Dubnov’un dostlarına söylediğini ben de tekrar ediyorum. ‘Yazın, yazın, yazın.’ Şimdi bunu size ben söylüyorum. Bu son şans… Otuz yıl sonra hiçbirimiz burada olmayacağız” sözleri ile çağrı yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın