Jules Dassin yaşama veda etti

1954’te yaptığı “Rififi” adlı macera filmiyle ünlenen Yönetmen Jules Dassin, geçtiğimiz hafta Atina’da yaşamını yitirdi

Jules Dassin yaşama veda etti

Son iki haftadır Atina’daki Hygeia Hastanesi’nde tedavi gören Jules Dassin, Yahudi dinine uygun bir törenle eşi Melina Mercouri’nin mezarının yakınında toprağa verildi. 1911 yılında Connecticut, Middletown’da doğan Jules Dassin, mesleği berberlik olan Samuel adlı Yahudi bir Rus göçmeninin oğluydu. Jules’ün doğumundan kısa bir süre sonra aile New York’a taşındı.

Komünist Parti’nin üyesi olan ve ilkelerinden ödün vermeyen Jules Dassin, Sovyetler Birliği’nin Adolf Hitler ile saldırmazlık paktı imzalaması üzerine hayal kırıklığına uğradı ve 1939’da partiden ayrıldı. Avrupa’da drama eğitimi gördükten sonra New York’a dönen Dassin, oyuncu olarak ilk deneyimlerine Yiddiş Tiyatrosu’nda başladı, radyo skeçleri yazdı. Hollywood’da yönetmen asistanı olarak sinema kariyerine ilk adımlarını attı. Genç yaşında yaptığı filmlerle film endüstrisinde yenilikçi bir yönetmen niteliği ile tanındı.

Mc Carthy döneminde kara listeye alınınca Avrupa’ya giden Jules Dassin, “Rififi”, “Never on Sunday”, “Phaedra”, “Topkapı” filmleriyle uluslararası bir ün kazandı. Bu filmlerde ikinci eşi Melina Mercouri’yi başrolde oynattı. Mercouri, “Never on Sunday”deki rolü nedeniyle Oscar Ödülü’ne layık görüldü.

1966’da artist ve siyasetçi Melina Mercouri ile evlenen Dassin yerleştiği Yunanistan’da yaptığı ilk film “He Who Must Die”, yazar Nikos Kazantzakis’in romanının sinemaya uyarlanmasıydı.

Sinema dünyasından çekilerek siyasete atılan eşi Melina Mercouri, Yunan Parlamentosu’na seçildikten sonra 1981’de ülkenin ilk kadın kültür bakanı oldu. 1980’de Dassin, Richard Burton ve Tatum O’Neal’in rol aldığı “Circle of Two” adlı bir film yaptı. Aynı yıl, Jules Dassin, ilk evliliğinden olan oğlu 42 yaşındaki dünyaca ünlü şarkıcı Joe Dassin’i bir kalp krizi sonucunda yitirdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın