ajanda’m

ajanda’m

 • NE İZLEYELİM?

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun son dönemde en çok konuşulan müzikli oyunu: “Bir Şehnaz Oyun” Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarını ve çöküşü, İstanbul'dan alınan bir kesit çerçevesinde anlatıyor. Seksen kişilik geniş bir kadro, herkesin rolünü aksaksız oynamasıyla saniyesi sekmeden ilerleyen bir oyun. Renkli, canlı ve seyredeni döneme götüren kostümler. Yalnızca zaman doldurmak için değil, bu fikir ancak bu dans ve müzikle anlatılabilirdi dedirten müzik ve dans. Ancak Turgut Özakman'ın mükemmel oyunu hepsinin ötesinde. Neredeyse şiir kadar özlü. Hiçbir kelimesi boşa olmadığı gibi, her kelime kendinden çok daha fazlasını anlatıyor. Kişilikler, olaylar ve kurumlar dönemin genel özelliklerini yansıtacak şekilde simgesel seçilmiş. Birkaç şekilde okunabilecek bir oyun. Evet, ağlanacak halimize güldüğümüz doğru, ama bu gülüş hatalardan ders alabilmiş bir toplumun bu gücünü tazelemesi için. Türkiye'de sahne sanatlarının kısıtlı imkânlarına rağmen ne kadar ilerlediğini gösteren bir dizi etkinliğe bir halka daha. “Şu Çılgın Türkler”in yazarından, iki perdelik bir tiyatro başyapıtı..

• NE DİNLEYELİM?

Nil Karaibrahimgil'den gençlere özel farklı bir performans: Modern Zamanlarda Nil, 20 Nisan 2008'de Bostancı Gösteri Merkezi’nde. Gerek yazdığı şarkılar, gerekse çektiği klipler ve giydiği kıyafetlerle pop müzik dünyasının çizgi dışı kadın şarkıcılarından biri olmayı başaran Nil Karaibrahimgil, çok sevilen şarkılarını farklı bir showla bu kez sadece gençler için söylüyor. 20 Nisan 2008 Pazar günü 17.00’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek ‘Modern Zamanlarda Nil’ adını taşıyan konserde, gençler ve çocuklar doyasıya eğlenme fırsatı bulacak. 23 Nisan coşkusunu önceden yaşayacak... Türk pop müziğini son yıllarda yeniden tanımlayan Nil, sürprizlere açık konserde dinamik müzisyenleri, renkli ve kıpır kıpır sahne performansıyla Bostancı Gösteri Merkezi’ni bir parti ortamına dönüştürecek. Bilet fiyatları ayakta 39.50 YTL, Tribün 45 YTL.

• NE OKUYALIM?

Yayınlandığı günden itibaren kitap listelerini alt üst eden ve 2 yılda 500 bin satan "Her Şey Seninle Başlar"ın yazarı Mümin Sekman'dan yine çok ses getirecek bir kitap: Limit Sizsiniz. Önce kendi kanatlarına güven! Büyük başarı kalpten gelir, beyinde büyür, ellerden hayata akar. Dışımızdaki limitler, içimizdekiler kadar büyür ya da küçülürler. Kafesten çıkınca değil, kafesi içimizden çıkarınca özgürleşiriz. Kendi yolundan, kendi kanatlarıyla, kendi hayaline gidenlere, kendi gücüyle başarmayı anlatan yeni bir 'başarı müfredatı': Başarı: 'Baş' olmak için 'arı' gibi çalışmak gerekir! Başarı sonuç alır susar, başarısızlık açıklama ister.

Başarı (b)ilgi ister. 'Bilgi'nin de beşte dördü 'ilgi'dir! Sadece iyide değil, kötü yolda da rekabet vardır!

Her başarının bir son kullanma tarihi bulunur! İnsanlar üçe ayrılır: Gerçekten başarılılar, başarılıyım diye geçinenler ve başarılı insanlar üzerinden geçinenler!

• NEREYE GİDELİM?

Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde, hafta sonu kaçamağı için, en uygun yerlerden biri Kemerburgaz’ın kuzeybatısında ve İstanbul’a 40 km. uzağında yer alan Terkos Gölü. Terkos, zengin doğası ve tertemiz havası ile doğa meraklılarının favorisi olmasının yanında İstanbullu çalışanlar için uzun yolculuk etmeden haftasonu enerji depolayabilecekleri bir yer. Göl ve hemen gölün yanında kurulu olan Durusu Köyü’nde İstanbul’un karmaşasından uzakta, doğayla iç içe, hoş bir haftasonu gezintisi yapabilirsiniz. Terkos Gölü’nün etrafı sazlık ve suyu da oldukça sığ, kayık kiralayıp gölü gezebilirsiniz. Balık tutmayı sevenler için sudak, yayın, turna, alabalık, kızılkanat, çapak, sazan, kadife balığı, karagöz, gökçeröz gibi balıkların çıktığı gölde şansınızı deneyebilir, kendi mangalınızı yapıp ‘kendin pişir, kendin ye’nin tadını çıkartabilirsiniz. Dileyenler göl kıyısındaki kır lokantasında lezzetli balıkların tadına bakabilir. Günübirlik dışında gece kalmak için önerimiz Karadeniz'e bakan tepelerde, baltalık orman, fundalık, mera, sulak alan, kayalık ve kumul alanlardan oluşan geniş bir mozaiğe sahip olan Durusu Park Hotel.

Göl, doğa, orman manzaralı odalarda dinlenip; orienteering, yapay tırmanış duvarı, kano, dağ bisikleti, okçuluk, paintball, yıllardır yörenin simgesi olmuş kule'de dönen cafe, kule'nin girişinde yaban hayatı müzesi, binicilik okulu ve at binmeye uygun manej ve patikalar, balık avı, yelken, kürek ve yüzme dahil su sporları gibi aktivitelerden yararlanabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın