Psikiyatr asistanı, Uluslararası Dürüst

İsviçre vatandaşı Anna Riesen Flescher, Yahudi bir psikiyatrı Holokost döneminde gizleyerek yaşamını kurtardığı için Yad Vaşem tarafından onurlandırıldı

Psikiyatr asistanı, Uluslararası Dürüst

Dr. Joachim (Haim) Flescher 1906 yılında Doğu Galiçya’nın Buczacz kentinde doğdu, 1923’te Viyana’da tıp eğitimi görmek üzere Polonya’yı terk etti. Yerleştiği Roma’da başarılı bir psikiyatr oldu. İsviçreli Anna Riesen yanında asistan olarak çalışmaktaydı.

Almanların İtalya’yı işgal etmesi ile 1943 yılının Ekim ayında Yahudiler kamplara gönderilmeye başladı. Dr. Flescher gizlenmek zorundaydı. Anna her şeye rağmen doktorun kendi özel dairesinde gizlenmesinin doğru olacağını düşündü. İsviçre Konsolosluğu’na Dr. Joachim (Haim) Flescher’in ülkeden kaçtığını, kendisinin de doktorun boş kalan dairesine taşındığını bildirdi. Ayrıca konsolosluktan temin ettiği bir İsviçre Güvenlik Belgesini dairenin sokak kapısına yerleştirdi.

Almanlar ve İtalyan faşistlerin Yahudi bulmak üzere evleri tek tek aramasına rağmen onlar güvendeydi. Müttefik güçlerin Roma’yı özgürlüğüne kavuşturduğu 4 Haziran 1944’e dek, altı ay süresince Anna, Dr. Flescher’i gizledi. Dr. Flescher’in annesi, kız kardeşleri ve tüm aile yakınları Holokost’ta yaşamlarını yitirdiler. Roma’nın Nazi işgalinden kurtulmasından sonra doktor mesleğini bu kentte sürdürdü, New York Psychoanalytic Society’den aldığı davet üzerine 1949’da ABD’ye göç etti. Dr. Joachim Flescher 1950’de ABD’ye gelen Anna Riesen ile yaşamını birleştirdi. Flescher çiftinin iki kızı oldu; Diana ve Sylvia.

Kendi alanında uzmanlaşan Dr. Flescher psikiyatr olarak ünlendi, psikiyatri konusunda yazdığı çok sayıda kitaptan birinde Holokost’un psikolojik temelini irdeledi. 1976’da yaşamını yitirdi.

Eşi ve kurtarıcısı Anna Riesen Flescher, geçtiğimiz günlerde Yad Vaşem’de düzenlenen bir törenle Uluslararası Dürüst Ödülü ile onurlandırıldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın