98288 numaralı Leon Greenman öldü

Auschwitz ölüm kampına düşmüş tek İngiliz Yahudi’si olan Leon Greenman yaşamını yitirdi

98288 numaralı Leon Greenman öldü

Auschwitz ölüm kampına düşmüş tek İngiliz Yahudi’si olan Leon Greenman, 6 Mart Cuma günü, 97 yaşında, Londra’daki bir hastanede yaşama veda etti. Greenman’ın Hollandalı eşi Esther ve üç yaşındaki oğlu Barney temerküz kampında yaşamlarını yitirmişlerdi.

Altı farklı kamptaki esaretten ve Auschwitz’den 90 kilometrelik ölüm yürüyüşten sonra hayatta kalmayı başaran Leon Greenman, Naziler tarafından tutuklu bulunduğu süreçte; kamplardan canlı çıkabilirse yaşamının geri kalanını kendisine ve milyonlarca tutukluya ne olduğunu tüm dünyaya anlatmaya hasredeceğine yemin etmişti.

Greenman bu yeminine sadık kaldı, hatta “An Englishman in Auschwitz” (Auschwitz’de bir İngiliz) adlı bir kitap yazdı. 1988’de ırkçılığa karşı çalışmaları nedeniyle onurlandırıldı.

18 Aralık 1910’da Londra’da doğan Greenman, beş yaşındayken ailesi ile birlikte Rotterdam’a göç etti. Hollandalı bir Yahudi olan ve Londra’da yaşayan Esther Van Dam ile tanıştı. 1935’te Londra’da evlenen Leon ile Esther yeniden Rotterdam’a döndüler. Oğulları Barney 1940’da dünyaya geldi.

1940 yılının Mayıs ayında Almanlar Hollanda’yı işgal ettiler. 1942’nin Ekim ayında evlerinden alınan Greenman’lar yüzlerce Yahudi ailesi ile birlikte önce Wasterbork, oradan da Auschwitz’e gönderildiler. Esther ve Barney gaz odalarında yaşamlarını yitirdiler.

Leon Greenman, ABD’nin Buchenwald’ı kurtardığı 11 Nisan 1945’te özgürlüğüne kavuştu. Eşi Esther ile oğlu Barney’in hatıralarına bağlı kalmayı tercih eden Greenman, hayatı boyunca bir daha evlenmedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın