Bursa Cemaat Başkanı Ezra Venturero onurlandırıldı

Geçen hafta içi gerçekleşen bir toplantıda Bursa Cemaati’ne 26 yıl süreyle başkanlık yapan Ezra Venturero onurlandırıldı

Bursa Cemaat Başkanı Ezra Venturero onurlandırıldı

28 Şubat Perşembe akşamı cemaat dernek, kurum ve kuruluşlarının temsilcilerin de katılımı ile gerçekleşen özel bir toplantıda  Bursa Yahudi Cemaati’ne  26 yıl süreyle başkanlık yapan  Ezra Venturero onurlandırıldı.

Robert Aburada,  kısa bir öz geçmişini aktarmasının ardından Hahambaşı Rav İsak  Haleva ve Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Ventura’ya bir plaket sundular. Hahambaşı Rav Haleva, Venturero’nun çalışmalarını öven bir konuşma yaptı. Konuşma sırasında Venturero’nun duygulandığını gözlemlendi.

Daha sonra söz alan Venturero: “Bir topluluğa, bir cemaate hatta kalma fırsatı tanıyan en önemli faktör “köktür”. Sağlıklı kurulmuş ve büyümeye devam eden kökler…

Bursa Musevi Cemaati’nin kökleri Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarına kadar uzanır.

Tarih bize 700 senelik çok güçlü bir miras bıraktı, bunun bilinciyle göreve başladığım ilk günden bu mirası koruman ve gelecek nesillere  aktarmak hedefiyle çalıştım. 

Kitap yazdırdık, mezarlığımızı düzenledik, cemaati yurt dışında temsil ettik, gençlerimize burs verdik, yaşlılarımıza baktık, sinagogları restore ettirdik ve bunları yaparken hep şu soru ile karşılaştık: “ne için ve daha önemlisi kimler için?”

Hayatımı adadığım sorunun cevabı çok basit; gelecek için. İstesek de istemesek de hayat bir değişimdir ve bu değişimin sonucunda bir gün Bursa’da yaşayan tek bir Musevi kalmayacak. Ama bir Yahudi  cemaatinin varlığı ve izleri bizi hep geleceğe anlatacaktır.

Beni böyle bir geceyle onurlandırdığınız için teşekkür ederim” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın