Nazi yandaşı 104 yaşında sahnede

Nazi işgalcilerle yakın ilişkilerinden dolayı halen eleştirilere hedef olan 104 yaşındaki Hollandalı şarkıcının konserinde güvenlik önlemleri alındı

Nazi yandaşı 104 yaşında sahnede

Hala sahneye çıkıp şarkı söylediği için Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 104 yaşındaki Johan Heesters, Amsterdam’a 50 km mesafede bulunan Amersfoort kentindeki De Flint tiyatrosunda konser verdi.

Konser girişinde sıkı güvenlik önlemleri alındı ve kimlik kontrolleri yapıldı. Bu sıkı denetimin amacı, İnternette konsere Nazi üniforması ile gelinmesi çağrısına uyan kişileri belirleyip salona almamaktı. Konserin tüm biletlerinin satılmasına karşın tiyatro binası dışında Johan Heesters’a karşı gösteri yapan bir grup ellerinde, “Benim de büyükbabam Dachau’daydı” yazılı pankartlar taşıdılar.

 Heesters 1963 yılında Hollanda’ya konser vermek üzere döndüğünde, sahnede Nazi selamı durunca seyirciler tarafından yuhalanmıştı.

Operet alanında yetenekli olan Johan Heesters, 1934 yılında Viyana’da verdiği konser sonrasında Nazilerin ve özellikle Adolf Hitler’in en beğendiği ses sanatçısı olmuş, ertesi yıl da Berlin’e taşınmıştı. Heesters, Bavaria’ya yerleşerek kariyerine Almanya’da devam etti. Bu arada Johan Heesters’in konser verdiği cumartesi gecesi Amersfoort kenti farklı bir konsere daha ev sahipliği yapmaktaydı; Nazi ölüm kamplarında yaşamlarını yitiren Yahudi müzisyenlerin eserlerinden oluşan bir konser…

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın