ajanda’m

ajanda’m

• NE İZLEYELİM?

Richard LaGravenese’nin yönettiği ve başrollerini Gerard Butler, Hilary Swank, Gina Gershon ve Kathy Bates’in üstlendikleri P.S. I Love You (Not: Seni Seviyorum) geçtiğimiz Cuma günü gösterime girdi. 2007 ABD yapımı, Dram / Romantik Komedi türündeki filmin konusu kısaca şöyle: Holly Kennedy güzel, zeki bir kadındır ve hayatının aşkıyla evlidir; tutkulu, esprili ve tez canlı kocası Gerry amansız bir hastalık yüzünden öldüğünde, Holly’nin de hayatı kararır. Ona yardım edebilecek tek kişi, artık yanında değildir, ancak Gerry her şeyi önceden planlar ve ölmeden önce, Holly’ye sadece çektiği acıda değil, kendini yeniden keşfetme yolculuğunda da ona rehberlik edecek bir dizi mektup yazar. İlk mesaj Holly’nin 30. yaş gününde, bir pasta ve bir bant kaydı şeklinde gelir. Bunu izleyen haftalar ve aylarda, Gerry’nin yazdığı başka mektuplar, şaşırtıcı yöntemlerle gelir. Holly’yi yeni maceralara yollayan mektupların her biri aynı şekilde bitmektedir: Not: Seni Seviyorum. Gerry’nin sözlerini rehber edinen Holly evliliğe, dostluğa ve güçlü bir aşkın, ölümün nihailiğini yeni bir hayatın başlangıcına nasıl dönüştürebildiğine dair dokunaklı, heyecanlı ve zaman zaman komik bir keşif yolculuğuna çıkar. 

• NE DİNLEYELİM?

Nino Varon, 51 yıllık müzikal yolculuğuna Rec by Saatchi etiketiyle yayınlanan “Ninovari” albümüyle devam ediyor. Yıllarca prodüktör, besteci ve söz yazarı yönü ile tanıdığımız Nino Varon, bu projeyi, ona “Bana hiç şarkı yazmadın,” diye serzenişte bulanan ve kısa zaman önce kaybettiği eşinin anısına, Büyükada’daki evinin müzik stüdyosunda oluşturuldu. Albümün prodüktörlüğünü Ercan Saatçi yaptı, albümde yer alan tüm şarkıların söz, müzik ve düzenlemeleri Nino Varon’a ait. Sanatçı kişiliğini resimlerine de yansıtan Nino Varon, “İstanbul” karakalem çalışmasını da özel arşivinden albüm kapağına taşıdı. Ninovari, insanların duygusal ve melankolik yanlarını ön plana çıkaran, dinleyenlerine hayal kurduran, Büyükada’yı ve orada yaşanan gerçek aşkı birebir anlatan ve hissettiren, geçmiş günlerin anısına ve yokluğa ithaf edilmiş bir albüm. İçinde yer alan 15 şarkının tamamı dinlenmeye değer nitelikte.

• NE OKUYALIM?

Mısır’ın toplumsal gerçekçi yazarlarından Alâ El Asvani’nin Yakupyan Apartmanı (Imrat Yaqubyan) adlı romanı, 90’lı yılların Mısır’ında, 1950’li ve 60’lı yıllarda geçerli olan Arap milliyetçiliğinin çoktan geride kaldığı, siyasal İslam’ın filizlendiği bir dönemde geçiyor. Her sınıftan ve çeşitten insanın yaşadığı, geçmişin görkeminin izlerini yitirmekte olan Yakupyan Apartmanı, bir anlamda farklı kültürlerin bir arada barındığı Kahire’nin ve Mısır’ın geçirdiği değişimin simgesi. Masumu ve günahkârıyla, dolandırıcısı ve teröristiyle, kadını ve erkeğiyle kitaptaki karakterler modern Mısır’ın farklı yönlerini, değişen değerlerini olağanüstü bir gerçeklikle canlandırmışlar. Alâ El Asvani’nin romanı 2002 yılında yayımlandığında ülkesinde büyük tartışmalara yol açtı, o günden beri dünyada en çok okunan, en çok yabancı dile çevrilen Arap romanı oldu. Beyazperdeye de uyarlanan Yakupyan Apartmanı, 2006 Oscar Ödülleri’nde en iyi yabancı film adayları arasında seçildi. Kitabı dilimize Avi Pardo çevirdi.

• NEREYE GİDELİM?

CNR Ekspo Fuarcılık tarafından organize edilen Avrasya Boat Show, 15 – 24 Şubat 2008 tarihlerinde ikinci kez tekne ve deniz tutkunlarını bir araya getiriyor. İstanbul CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek Avrasya Boat Show, yerli ve yabancı yüzlerce markanın yarışına sahne olacak. 2007 yılına oranla %100 büyüme göstererek, 7 salonda toplam 75.000 mÇ alana ulaşan Avrasya Boat Show 2008, Avrupa’daki ilk üç fuardan biri olmayı hedefliyor. Dünyanın önde gelen markalarıyla, dünyanın tanımaya başladığı yerli markaların küçük, orta ve mega sınıftaki motoryat, yelkenli ve katamaranlarını sergileyeceği Avrasya Boat Show’da her türlü deniz araçlarını ve denizcilikle ilgili malzeme ve ekipmanları görmek de mümkün olacak. Son yıllarda artan deniz turizmi ile birlikte yenilenen ve inşa edilen marinalar da fuarda hizmetlerini tanıtacak. Bu yıl ikincisi yapılmasına karşın büyük bir başarı yakalayan Avrasya Boat Show’a geçen yıl 175 firma, yaklaşık 1.000 markayla katılmış, 13 firmanın yeni ürün lansmanına aracılık edilmiş 60’ın üzerinde orta ve mega sınıftaki tekne CNR Expo çatısı altında 67.000 ziyaretçiyle buluşmuştu. Ziyaret Saatleri her gün: 11:00 - 20:00.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın