Compass doganbaruh

İtiraz yok!

F1`de sezon bitmesine rağmen, pist dışındaki mücadele ve heyecan son hızla davam ediyor. McLaren`in, Kimi`nin şampiyonluğuna itirazından yaklaşık üç hafta sonra bu itirazın kabul edilmediği bildirildi. Bu da Kimi`nin şampiyonluğunun resmi olarak ilan edildiği anlamına geliyorİzzet ANCEL

İtiraz yok!
Sezonun ilginç finalinin ardından Ferrari pilotu Kimi Raikkonen, iki McLaren pilotunun önünde şampiyonluğunu ilan etmişti. Yarışın kısa bir süre ardından, yarışı dördüncü sırada bitiren Williams pilotu Nico Rosberg ve beşinci ve altıncı olan BMW- Sauber pilotları Robert Kubica ve Nick Heidfeld’in araçlarındaki yakıt testlerinde usulsüzlük yapıldığı açıklaması Ferrari takımını sıkıntıya sokmuştu. FIA’dan yapılan açıklamada, bu üç pilotun pit stop sırasında araçlarına ilave edilen yakıtın olması gerekenin altında bir sıcaklıkta olduğu belirtildi. Açıklamanın ardında McLaren duruma itirazını belli eden bir başvuru yaptı. Zira bu üç pilotun yarış klasmanından diskalifiyesi durumunda, McLaren pilotu Lewis Hamilton beşinciliğe yükselip,  şampiyonluğu Finli pilotun ellerinden almış olacaktı. Fakat FIA tarafından Cuma günü yapılan açıklama da, durumumun bu derece bir cezayı gerektirmeyeceği belirtili ve dünya şampiyonluğu unvanının el değiştirmeyeceği açıkça belli edildi. Bazı kesimlere göre McLaren’ın itirazdaki amacı, şampiyonluğun geciktirilerek etkisini kaybetmesini sağlamak iken, McLaren’dan yapılan resmi açıklamada, kuralların belirli bir bağlayıcılığının olması gerektiği, alınan son kararın kuralların tam olarak net olmadığını gösterdiği ve 2008 sezonu başlamadan önce bu konuya netlik kazandırılması gerektiği bildirildi.
Neredeyse bu konu kadar sıcak ve gündemde olan başka bir konu ise, McLaren ve iki kez dünya şampiyonluğu yaşamış Fernando Alonso’nun ayrılık kararı… Uzun bir süre iki tarafında sıkıntılarını açıkça takip edebiliyorduk. Alonso, sezonun ortalarında aradığı rahatlığı bulamadığını, kendisini bir türlü ait olduğu yerde hissedemediğini demeçlerinde dile getiriyordu. Bir süre sonra, takımın ikinci pilotu Hamilton ile de sorun yaşamaya başlayınca Alonso’nun işi muhtemelen daha da zorlaştı. Ardından  eski takımı ile görüştüğü dedikoduları yayılsa da taraflar bu söylentileri reddederek yollarına devam ettiler. Sezonun bitiminin ve aslında tam manası ile McLaren’ın elinde hiçbir şey kalmamasından sonra ayrılık söylentileri giderek attı. Sonuçta Ron Dennis’in elinde, Alonso’nun ayrılması halinde bile hala şampiyon adayı bir pilot vardı. Hatta Massa ile Ferrari’nin 2010 yılına kadar olan anlaşmasına rağmen, Alonso’nun 2009’da onun yerini alacağı söylentileri bile ortaya çıktı. Beklenen açıklama ise bundan yaklaşık iki hafta önce yapıldı. Taraflar karşılıklı olarak birbirlerine başarılar dileyerek, henüz iki sene daha ömrü olan kontratı iptal ettiklerini belirttiler. Alonso için bundan sonrası henüz soru işareti. Dedikoduların doğru olup 2009’da Ferrari’ye gideceği bile düşünülürse arada bir sene ne yapacağı belli değil. Alonso’nun bir süreliğine eski takımı Reanult’a da dönebileceği söylentiler arasında. Bu arada Renault takımının genç pilotu Heikki Kovalainen açıkça McLaren ile 2008 sezonu için görüştüğünü belirtti. Bir koltuğu boş olan McLaren ve iki şampiyonluğu bulunan Alonso için en olası yol bu değişim gibi gözüküyor aslında.
Evet sezon bitti ve kış testlerinin başlamasına henüz zaman var. Ama testler başlayana kadar transfer haberlerinin, dedikoduların ve  skandalların F1 severleri meşgul edeceği belli gibi.
İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın