Bir daha asla

Ekim 2005`te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, aralarında Türkiye`nin de olduğu birçok ülkenin katılımı ile 27 Ocak tarihini "Holokost Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan etti. Tarihin bu karanlık dönemi yalnız Yahudileri, veya yalnız Almanlarla işbirlikçilerini ilgilendirmiyor. Olanlara sırt dönenleri, çığlıklara kulak tıkayanları da ilgilendiriyor.

Tarihin bu karanlık döneminden yalnız bugünün siyasetçileri, toplum liderleri değil yarınlara şekil verecek nesiller de ders almalı. Bu anlamda Holokost’u tarihi bir gerçek olarak öğrenmek, anlamak, geleceği miras aldığımız nesillere bir borcumuzdur.
Ne yazıktır ki, 2007 dünyasında bazı çevreler sığ politik ihtiraslar yüzünden Holokost’u sorgulamak gibi bir yanlışa sürüklenmekteler, ve tarihin yazdığı en büyük insanlık suçunu basite indirgemektedirler. Antisemit söylemleri kendilerine slogan yapmış bazı tarihçiler, belgelere dayalı gerçekleri görmezden gelmekte, ve 6 milyon insanın hayatına kasteden olayları küçültmekteler.
Günümüzde dünya üzerinde yaşanan düşmanlıkları anlamak ve çözmek, insanlığın böylesi ırkçı olaylara bir daha tanık olmaması adına önem taşıyor. Bugün Darfur’da yaşananlara, dün Ruanda’da , aynı dönemde Avrupa’nın göbeğinde eski Yugoslavya topraklarında yaşanmışlara, Irak’taki gelişmelere bakması, insanın, geleceği ile ilgili derin kaygılara kapılması için yeterli : Günlük hayatlarından, şu veya bu amaçla, şu veya bu şekilde koparılanların ; başkaları için bir anlam ifade etmedikleri için yok edilenlerin feryatlarını duymak gerek. Holokostu inkar ederek, onu minimize ederek, üstünü örterek, bugünü anlamak mümkün mü ?
“Never again – Bir daha asla !” Bu bir pazarlama ya da siyasi parti sloganı değil. Bu özelde Yahudi halkı, genelde tüm insanlık için anlam taşıyan, bir duruşu özetleyen bir haykırış aslında…
İnsanı insan yapan değerlerin korunması, yüceltilmesi ; insanların birbirlerine yakınlaşması, aralarındaki farklılıkların bir husumet konusundan çok bir zenginlik olarak görülmesi için
“Bir daha asla !”
Değerlerin kaybolmaması, dünyanın özgür, birbirlerine sevgi ve saygı duyan insanlara ev sahipliği yapması için “Bir daha asla !” 
Bu anlamda, Büyük Savaş esnasında Nazi çizmeleri altında can verenlerin anısına sahip çıkmak, önemli… Olanları görmezden gelenlere, Holokost’u bir mit olarak değerlendirenlere karşı çıkmak önemli. Herkesin Holokost’u - duygusallığa kapılmadan – öğrenmesi önemli… Öğrendikçe insan insanlığından utanacak, yüzü kızaracak ve kendine yaraşır  bir duruş sergileyecek :  Bir daha asla !

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın