Hanuka`nin işiği

Hanuka Bayramı’nı kutladığımız şu günlerde evimizde, bulunduğumuz değişik ortamlarda hep birlikte  hanukiyaların mumlarını dualar eşliğinde yakıyor, ışıklarıyla içimizdeki umudun  daha da güçlendiğini hissediyoruz.
Hanuka’nın ilk gününde henüz Şabat’a girmeden çocuklarımız evlerimizdeki mumları yakarken, Şalom hanımları olarak bizler de burada, dualarla mumlarımızı yakmanın mutluluğunu yaşadık. Haftalık olağan toplantımızda tüm yazı ekibi olarak bu kez Yayın Koordinatörümüz Yakup Barokas’ın dualarıyla yaktık hanukiyamızı…
Bayram bu, mutluluktur, kutlamalarla geçer… Ortaköy Sinagogu Haham Akaali Rav Naftali Haleva, sinagogun dua yeri olmasının yanı sıra birleştirici, sosyal bir ortam olduğunun bilinciyle 17 Aralık akşamı bir Hanuka Kutlaması gerçekleştirdi Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu’nda . Rav Haleva, bayramın adına uygun adeta bir mucize gerçekleştirdi.  Kendi evlendirdiği kırk küsur çifti ve sinagogun yahidlerini davet etti bu kutlamaya.  Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın da katıldığı gece hakkında, Şalom Gazetesi için  Rav Haleva’nın evlendirdiği çiftlerden biri olan yine gazetemiz yazarlarından Nur Şaul Barakas yazdı. Ancak,  böylesi farklı bir ortamı görünce duygularıma hakim olamadım. Hahambaşı Rav Haleva’nın dediği gibi gördüğüm manzara gerçekten insanın duygularını coşturuyordu. Masa düzenine dönüştürülen sinagogda Hahambaşı Teva’da mumları yakarken, bizler de masalarımızdaki mumları yaktık, İzzet Bana’nın Estreyikas D’Estambol çocuklarıyla Hanuka şarkıları söyledik, uzun zamandır göremediklerimizle sohbet ettik, yemek yedik, YSK genç kızlarının danslarını izledik, Cozi Zalma’nın anlatılarla ruhumuzu zenginleştirdik…
Gecenin sonunda Rav Naftali Haleva’nın yaptığı Hanuka konuşmasında  bir alıntıyı paylaşmak istiyorum: “Hayatta hissetmekten, dokunmaktan veya koklamaktan daha da öte bir şeyler olduğunu hiç düşündünüz mü? Gerçeğin , hiçbir duyunuzla hissedemeyeceğiniz bir boyutu olduğunu , ama bunu sevdiğiniz birinin elini tuttuğunuzda hissettikleriniz kadar gerçek olduğunu? X ışını teknolojisiyle bile görülmeyen, ruhunuz- fiziksel olmayan ama yaşamınızın özü olan- hakkında düşündüğünüz oldu mu? Tanrı’ya inanır mısınız?
Bu sorulardan herhangi birine evet cevabı verdiyseniz, Hanuka sizin bayramınızdır.

İşte neden: Dünya 7 günde yaratıldı. Müzikte 7 nota var, haftada da 7 gün. Yani, 7 sayısı bize dokunup kokusunu alabildiğimiz, hissedebildiğimiz fiziksel dünyamızı tanımlar.
Sekiz sayısı ise doğal dünyayı aşar. Hanuka’nın mucizevi günlerinin sayısının 8 olmasının nedeni budur. her ne kadar sekiz duyularımızın ötesinde çıkıyorsa da, ruhumuz hala ona ulaşıp, kuvvetinden etkilenebilir…”
Henüz geç kalmadım değil mi?
Hepinize mutlu Hanukalar…

__________________________________________________________________________
Liderin işi, takipçilerini şu an oldukları yerden alıp hiç olmadıkları bir yere götürmektir.”

Henry Kissinger

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın