Moiz i Hibernatus sahnede

Bu günlerde tanıdıklarınız  size  DYD’nin 40. Yıl etkinliklerinin sonuncusu olan  Moiz serisinin son oyunu Moiz  i Hibernatus’a gittiklerinden ve ne kadar eğlendiklerinden bahsediyordur.
 4 Aralık Pazartesi akşamı  galası gerçekleşen oyun öncesinde söyleşi yaptığımız ekip, oyunun konusunu sır gibi saklamış “Gelin, izleyin. Beğeneceksiniz”demişlerdi.
Sır perdesi artık kalktı; Moiz i Hibernatus günümüzde herkesin evinde “benzerlerinin” yaşandığı olaylarla başlıyor; ancak  ikinci bölümde değişiyor, sürprizlerle gelişiyor. Güzellik, oyuncuların performansında, sahnenin dekorunda ve kostümlerde…
Gösteri öncesi konuşma yapan Dostluk Derneği Başkanı Selim Nahmiyas, her oyunda yeni oyuncular çıkarmaya, sahneye yeni yetenekler kazandırma çabasında olduklarının altını çizdi. Dernek lokalindeki etkinliklerde farklı yaş guruplarına hitap ettiklerini toplumsal bir kucaklaşma yaşandığını da dile getirdi. Nahmiyas ayrıca oyunun diğer tüm DYD tiyatro ekipleri gibi yurt dışında da sahneleneceğini  sözlerine ekledi.
Ara verildiğinde fuayede  bir hanımın,  tanıdığına: “Tipik Moiz oyunu zannedip geldik, ama bu kadar güleceğimi hiç beklemiyordum” dediğini duydum. Gülmeyi kim istemez, oyun gelecek hafta içinde de sahnelenmeye devam edecek.
Oyun sonunda oyuncular verilen kokteylde izleyicilerle buluşup pastalarını kestiler…
“Moiz i Hibernatus”u Selim Hubeş, Jojo Eskenazi ve Fani Bonofiyel yazdı, Jojo Eskenazi ve Fani Bonofiyel yönetti.
Oyun Prodüktörleri: İzi Morhayim, Leon Bonofiyel, Konduit: Tuna Eskenazi, Sahne Amirleri: Cina Hatem, Elza Kohen, Işık Efekt: Korin Nahmiyas, Selim Kastoryano, Dekor: Gabi Elmas, Ufuk Üsterman, Kostüm: Liz Yahya, Rozi Yahya, Makyaj: Natali Reina. Oynayanlar: Jojo Eskenazi, Fani Bonofiyel, Forti Barokas, Moris B. Levi, Lemi Filozof, Fredi Levi, Lili Duenyas, Cozi Palombo, Deniz Karmona, Mimi Nahmias, İzi Morhayim ve Tuna Eskenazi, Bilet tasarım: Edna Gözcü

Batya Kebudi ‘Madame Figaro’ Dergisi’nde
Şalom Gazetesi, yazı yazmaya meraklı gençlerin kendilerini yetiştirmek için adeta biçilmiş  kaftan… Burada başlayarak, geniş basında deneyimlerini pekiştiren isimlere bir yenisini daha ekledik. Yaşam sayfası editörlerimizden Batya Kebudi, Şalom’un yanı sıra  Madame Figaro dergisinde de yazıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın