Kürdan`dan mesajlar

Mart ayına sıkışan futbol gündeminde "sulu" Galatasaray-Fenerbahçe Türkiye Kupası maçları, birbirinden heyecanlı Şampiyonlar Ligi karşılaşmaları diye sayıkladık durduk. Tabir-i caizse renklilere bakmaktan eldeki siyah-beyaz fotoğrafları unutur olduk. Gelin bu hafta yolculuğumuza Ümraniye-Dolmabahçe hattında devam edelim ve siyahla beyazı, iyiyle kötüyü bir tartıya koyalım. Sanırım anladınız; ligin zirvesine Türkiye’nin Papua Yeni Gine’ye mesafesi kadar uzak kalan, UEFA’ya katılabilmek için Türkiye Kupası’nda "sonuna kadar" yola devam diyen Beşiktaş, hikayenin adı... Jean Tigana da aşağıdaki yazının baş karakteri...
Fransız futbolunun efsane dönemine rastlayan 80’li yıllarda Michel Platini ve Alain Giresse’li kadronun değişmez elemanı olan Jean Tigana’nın mühendisliğinde, yeni bir takım yaratılmaya çalışılıyor şu günlerde Beşiktaş’ın idmanlarını yaptığı Ümraniye sahalarında... Tigana; 86 doğumlu Rıza Şen’i, 87 doğumlular Mehmet Sedef, Nail Tilbaç ve Kenan Özer’i, 88 doğumlu Emre Özkan’ı A Takım kadrosuna dahil ederek takımı gençleştirme hevesini gösteredursun; taraftarlarını kah sevindiren kah üzen deli dolu bir takım portresi çiziyor Beşiktaş son haftalarda... Takım öylesine istikrarsız bir performans sergiliyor ki, buna en iyi örnek önceki hafta oynanan Beşiktaş-Konyaspor maçı herhalde... Aynı dakika içinde kale çizgisinden topu çelip, pozisyonun devamında kendi kalesine -sahalarda ender görülebilecek bir şekilde- gol atmayı becerebilen İbrahim Toraman’ın şu anlattığımız durumu; Beşiktaş’ın içinde bulunduğu keşmekeşi en iyi betimleyebilecek olay sanırım.
Bilmeyenler için hatırlatmak gerekebilir; Jean Tigana maçları ağzında kürdanı ile izler, sembolü olmuştur kürdanı bir nevi. Sigarayı bırakmasından bu yana kürdanı daha sağlıklı bulur. Kürdanı ağzında iken sinirini ondan alır, kızıp bağıracaksa kürdan ilk engeli oluşturur onun anlık feveranlarına... Ne var ki Tigana, Beşiktaş ile sözleşmesini yenilediği günden(yaklaşık bir aydan) beri ağzındaki kürdanı yercesine -neden burdayım dermiş gibi- maçları takip ediyor. Takımda süregelen dargınlıklar da(Sergen vs Tümer / Çağdaş vs İbrahim Toraman) onun motivasyonuna tuz-biber ekiyor. Bunun sonucunda bir hafta galibiyet bir hafta mağlubiyet alan, bir haftayı beyaz bir haftayı siyah geçiren bir takımın antrenörlüğünü yapmak zor zanaat oluyor.
Aslında tek tek bakıldığında fena oyuncular yok Beşiktaş’ta... Şekil 1a; Sergen, Tümer, İbrahim Akın, Çağdaş, Ahmed Hassan, Kleberson, İbrahim Toraman vb... Ama zamanında Henry ve Trezeguet’i dünya futbol piyasasına sunmuş Tigana’yı, Ahmet Dursun, Ali Tandoğan veya Mustafa Doğan tipindeki yetersiz oyuncularla tatmin etmeniz olanaksız... İşte bu yüzdendir ki sezon sonu geldiğinde Beşiktaş’ta -her sezon yapılması düşünülen ancak gerçekleştirilemeyen- temizlik ve gençleştirme operasyonu kanlı-canlı biçimde olacak gibi gözüküyor, uzak olmayan ufuklarda... Devre arası transfer döneminde "Gökhan Güleç alınmazsa, gelecek sene ben bu takımda olmam" diyerek bu nitelikli genç oyuncunun kıymetini net biçimde ortaya koyan Tigana, sezon sonu için de çok büyük bir olasılıkla Ümit Milli Takımı’nın yeni ve genç santraforu Bucasporlu Mehmet Batdal’ı "yeni bir Trezeguet" edasıyla Beşiktaş’a katacak.
Gaziantepspor’da daha ilk 11’e giremeden, transfer olduğu Beşiktaş’ta banko oynamaya ve gollerini sıralamaya başlayan Gökhan Güleç’i, Bucaspor’da sivrilen fakat Beşiktaş’ta bir yıldız adayı olması beklenen Mehmet Batdal’ı ve PAF Takımından çıkarttığı birkaç genci Türk futbolunun vitrinine koyan "Kürdan Joe’nun" asıl hedefi mevcut kadroyu daha da gençleştirmek olarak gözüküyor. Şimdilerde Manchester United’da Ruud Van Nistelrooy’un sahnesini çalan Louis Saha’nın da "bir Tigana prodüksiyonu" olduğunu anımsarsak; Beşiktaş’ın -Mali doğumlu- Fransız’ı teknik direktör koltuğuna oturtarak ne kadar doğru bir iş yaptığını vurgulamak gerekir.
Kürdanın asıl işlevi; rahatsız edici ayrıntıları ortadan kaldırmasıdır. Ne dersiniz, Jean Tigana ağzındaki kürdan ile birilerine mesaj mı veriyor? Anlayana...

haber@salom.com.tr

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın