Aşkenaz Yahudileri`nin soyu dört kadina uzaniyor

Bilim dünyası  insanın DNA’sını araştıra araştıra, genetik hastalıkların nedenlerinden tutunda daha bir çok bilinmeze yanıt getirdi…
Cumhuriyet Gazetesi’nin Bilim Teknik ekinde yer alan bir habere göre: uluslararası bir araştırma ekibi, genetik incelemeler sonucunda Aşkenaz Yahudilerinin soyunun topu topu  dört kadına uzandığını bulmuş. Dünya genelinde sayıları sekiz milyonu bulan Aşkenazlar, Orta ve Doğu Avrupa kökenliymiş.
Tahminlere göre  dört anne yaklaşık olarak bin yıl kadar önce Avrupa’da yaşıyormuş ve Yakındoğu’dan göç eden bir grupla gelmiş. Araştırma çerçevesinde deneklerin mitokondriyal DNA’sı incelenmiş.
Mitokondriyal DNA yalnızca anneden çocuğa geçtiği için kuşaklar boyu çok az değişirmiş. Bu yüzden DNA’nın belli başlı motifleri uzun süre aynı kalır ve bunlarla bir insanın kesin kökeni kesin bir şekilde saptanırmış.
Hayfa Technion and Rambam Tıp Merkezi’nden Doron Behar yönetiminde çalışan bilim adamlarının analizlerine göre; sekiz milyon Aşkenaz’dan 3,5 milyonun DNA’sında  dört tipik motif bulunuyormuş.  Bu dört motif de bin yıl önce yaşayan ve topluluğun büyük kısmını meydana getiren dört kadına uzanıyormuş.
Fakat Aşkenaz olmayan Yahudilerde de bu dört motiften birini taşıyorlarmış. Bu da Aşkenazların ve diğer Yahudi topluluklarının  ortak bir ataya  sahip oldukları anlamına geliyormuş.  Sonuçlar, daha önceleri de ortak kökeni ortaya çıkaran genetik incelemelerden elde edilen verilerle örtüşüyormuş.
Yani bildiğimizi pekiştirdik: hepimiz kardeşiz…

Şalom gençleşiyor
Sevgili okurlar, gazetemizin iç haberler sayfalarında  ilginizi çekeceğini umduğumuz, dernek, kurum, kuruluş haberlerine, gelişmelerine, plaket törenlerine   yer veriyor da, bir biz kendimizden söz etmiyoruz. Bildiğiniz üzere öyle başkan değişiklikleri- dolayısıyla plaket törenleri- genç evliler komisyonu, gençlik komisyonlarımız yok. Ancak tüm kuruluşlarda olduğu gibi biz de günü geldiğinde bayrağı devredecek gençler yetiştirmeye, Başyazarımız İvo Molinas’ın dediği gibi –artık pek söylemese de- çıtamızı yükseltecek, sizlere / bizlere farklı vizyonlar getirecek gençleri kazanmaya çalışıyoruz.
Anlayacağınız üzere ailemiz katılan gençlerle gittikçe genişliyor, geleceğe güvenle bakıyoruz. Gençlerin de katıldığı toplantılarımız çok daha renkli geçiyor…
Baktım kimseler sormuyor, kimseler buna değinmiyor, hani merak edenler vardır diye fısıldayayım dedim…
Etkinliklerinize Şalom ailesinin genç bir üyesi katıldığında,  kendisine bizlere gösterdiğiniz anlayış ve sevgiyi göstereceğinize eminiz…

Sevgi sis gibidir, basmayacağı dağ yoktur.
Hawai Atasözü

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın