Ukrayna’daki sinagoga bir milyon dolar

Ukrayna’da yaşayan Yahudi asıllı bir Rus işadamı,19. yüzyılda yapılan ancak Holokost’ta büyük bir kısmı yıkılan Polonya sinagogu için 1 milyon dolar yardım yaptı.

Ukrayna’daki sinagoga  bir milyon dolar

19. yüzyılda Doğu Avrupa’nın en büyük sinagogu olarak anılan binanın en dikkat çekici özellikleri arasında, ressam Maurycy

(Moşe) Gottlieb’in ünlü Kol Nidre Duası Tablosuna ilham olması  ve İsrail’in Likud Partisi kurucusu ve eski Başbakanı Menahem Begin’in bu sinagogda evlenmiş olması yer alıyor.  Ukraynalı Yahudi işadamı Viktor Felixovich Vekselberg’in bir milyon dolar yardım yaptığı sinagog beş yıllık bir restorasyon çalışmasının ardından geçtiğimiz günlerde açıldı. 

Servetini petrol ticaretinden yapmış bir milyarder olan Vekselberg’in projeyi finanse etmesinin sebebi ise babası Felix’in sinagogun olduğu Drohobych şehrinde doğmuş olması.  Eskiden Polonya sınırlarında kalan  ancak bugün Ukrayna’da olan Drohobych şehrindeki sinagogun restorasyonu için uzmanlar yüzlerce tarihi resim ve belgeden yararlandı. 

 19. yüzyılın ortasında  inşa edilen sinagog, bölgede zamanın en zengin cemaatlerinden olan  Galicia Yahudileri için yapılmış.  Değişik kaynakların belirttiğine göre, 1942-1943 yılları arasında bölgede yaşayan  11 ile 14 bin arasında  Yahudi, Naziler tarafından katledidi.

Drohobych kasabasında 2. Dünya Savaşı’ndan önce yaklaşık  20 sinagog olduğu belirtiliyor. İsrail’deki Beit Hatfutsot Müzesinden yapılan açıklamaya göre, söz konusu sinagog aynı zamanda, ressam Moşe Gottlieb’in resimlerinde etkilendiği sinagog. Gottlieb, henüz küçük bir çocukken bu sinagogda gözlemlediği insanları yıllar sonra tablolara dönüştürmüş.

 Drohobych kasabasının kayıtlarına göre de, İsrail’in 6. Başbakanı Menahem Begin, eşi Elize ile dünya evine  bu sinagogda girmiş…

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın