Ateşkese karşılık Gazze – Kıbrıs deniz yolu

Ateşkese karşılık Gazze – Kıbrıs deniz yolu

Lübnan televizyonu, İsrail ile Hamas’ın vardığını iddia ettiği ateşkes anlaşmasının koşullarını açıkladı. Habere göre, son haftalarda sınırda yaşanan şiddeti sona erdirmek amacıyla yapılan anlaşmaya göre İsrail ile Gazze sınırında bir yıl sürecek ateşkese karşılık, Gazze ile Kıbrıs arasında deniz yoluyla taşımacılığa izin verilecek. Söz konusu deniz trafiğinin güvenlik kontrolünü ise İsrail yapacak.

Gazze’nin dışa açılan kapısı olacak bir liman, uzun süredir Hamas’ın stratejik olarak istediği bir şeydi. Ambargo altında olan Gazze’ye deniz yoluyla gelen mallar, İsrail limanlarına indiriliyor, oradan kamyonlarla kara yoluyla Gazze’ye ulaştırılıyor.

Lübnan basını, ateşkesle ilgili haberinde anlaşmanın diğer maddelerine de yer verdi. Buna göre, Gazze’nin elektrik faturasını, İsrail’le iş birliği yapacak olan Katar ödeyecek. Katar, aynı zamanda, Mısır’ın iş birliği ile, Gazze’deki kamu çalışanlarının maaşlarını ödeyecek. Hamas ile El Fetih arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Gazze’nin uzun süredir elektrik kaynakları kısıtlı; kamu çalışanlarına da aylardır maaş ödenmiyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın