Dünya Yahudi Kongresi Başkanı’ndan Ulus Devlet Yasası’na eleştiri

Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder, New York Times gazetesinde yayınlanan yazısında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve yeni Ulus Devlet Yasası’nı eleştirdi.

Lauder, 14 Ağustos’ta yayınlanan yazısında Netanyahu’yu, ülkenin Dürzi, Müslüman ve Hıristiyan azınlığın duyduğu eşiklik ve aidiyet duygusunu tahrip etmekle suçladı.

Sayısız ortamda İsrail’in savunuculuğunu yapan Lauder, yazısında son dönemlerde yaşanan bazı olayları da hatırlattı. Evlilik töreni gerçekleştiren Konservatif hahamların tutuklanması, eşcinsel çiftlerin taşıyıcı annelik yasasının dışında tutulması gibi olayları vurgulayan Lauder, “Bu durum, demokratik Yahudi devletinin, eşitlikçi ve demokratik özellikleri sınanıyormuş izlenimi yaratıyor” dedi.

Lauder şöyle devam etti: “İsrail bir mucizedir. Diaspora Yahudileri, her zaman İsrail’in başarılarını takdir eder ve ikinci evi olarak görür. Ancak bugün, bazıları sevdiği bu devletin yolunu kaybedip kaybetmediğini düşünmeye başladı.”

Açık bir İsrail eleştirisi olarak değerlendirilen yazı, bu yıl Lauder’in yayınlanan ikinci yazısı. Dünyaca ünlü kozmetik markasının varisi olan Ronald Lauder, mart ayında yine New York Times’da yayınlanan yazısında iki devletli çözüme desteğini vurgulamıştı.

Diasporadaki Yahudi kuruluşlarından birkaçı daha İsrail’in yeni Ulus Devlet Yasası’na tepki gösterdi. Kuzey Amerika Yahudi Federasyonu, yasayı demokratik değerlerden uzaklaşma olarak değerlendirdi. Netanyahu yönetimi ise, ülkede azınlıkların haklarını korumak için gerekli yasaların mevcut olduğunu ancak Yahudi kimliğini ve ülkenin varlık amacını belirten hiçbir yasa olmadığını belirterek yasayı savundu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın